1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ… / Celal TURNA

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ VE DENK GELEN KURBAN KATLİAMI

Barış Niçin Önemli?

1939 yılı 1 Eylül’ünde, Hitler denen manyak, ansızın Polonya’ya saldırarak 2. Dünya Savaşı’nı başlattı. 6 yıl boyunca Avrupa’yı, Asya’yı, Afrika’yı ve dünyanın diğer birçok yerini kasıp kavurdu.

60 milyon insana Dünya’yı mezar etti.

Milyonlarca Yahudi’yi fırınlarda yaktı. Katlettiği insanların saçlarından askerlerin yatak-yastık ihtiyacını karşıladı.

Vücut yağlarından makine yağı yaptı.

Yüz binlerce Alman askeri, Sibirya’nın soğuğunda donarak, Pasifik’te boğularak, Sahra Çöllerinde kum fırtınalarında can verdi…

Dünyanın dört bir tarafında Alman orduları bozguna uğramışken; “O, Berlin’de, bir yeraltı sığınağında, 1945’in Nisan’ında, yanında sevgilisi Eva Braun’la eğleniyordu. Bir taraftan da etrafına halâ emirler yağdırıyordu…. Sonra… Patates beynine bir kurşun sıkarak hak ettiği şekilde geberdi…

ABD; her zaman olduğu gibi DÜNYA JANDARMASI rolünü üstlenerek Ağustos 1945’te Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine Atom bombası atarak bir başka İNSANLIK SUÇU işledi. (2. Dünya Savaşı’nı ve ayrıntılarını, Emperyalizmin bu ‘paylaşım savaşı’nı anlatmaya ciltler dolusu kitap yetmez)

Özünde, 1 Eylül’ün neden DÜNYA BARIŞ GÜNÜ olduğunu ve barışın neden bu kadar önemli olduğunu özetleyip sonra da gününüzü kutlamak istedim.

“BARIŞ GÜNÜNÜZÜ KUTLUYORUM”…

Ülkemize gerçek ve anlamlı bir barışın gelmesi, gelebilmesi için; Hitler ve Usame bin Ladin karışımı zihniyeti başımızdan defetmemiz, gerçek bir DEMOKRATİK CUMHURİYET’i oluşturmamızla mümkün olacaktır.

Bu vesileyle herkesi, ‘savaşlara hayır’, ‘barış hemen şimdi’ demeye çağırırken, insanım diyen herkesi ZULME KARŞI BİRLEŞMEYE ÇAĞIRIYORUM…

 

NOT: 1 Eylül 2017 ‘Dünya Barış Günü’ bu yıl Kurban Bayramı’na denk geldi. Farz olmadığı halde, yaşatılan ‘hayvan katliamı’ için de üzüntülerimi belirtmek istiyorum.

 

Celal TURNA

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: