“17 Mayıs homofobi, transfobi, bifobi karşıtı gün” / Seda Ceren Sağıroğlu

“17 Mayıs homofobi, transfobi, bifobi karşıtı gün”

Bugün 17 Mayıs Homofobi, Transfobi ve Bifobi Karşıtı Gün.

‘Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü’ olan 17 Mayıs tarihi, cinsiyet kimliği ve cinsel yönelimlerle ilgili tüm fiziksel, ahlaki veya sembolik şiddetlere karşı eylem ve karşı durma günü olarak kutlanıyor.

1992’de Dünya Sağlık Örgütünün eş cinselliği “hastalıklar listesi”nden çıkarmaya karar verişinin yıldönümü olan 17 Mayıs gününün amacı eş cinsellere saygı gösterilmesini ve ayrımcılığa son verilmesini hedefleyen etkinliklerde bulunmak.

Dünya Sağlık Örgütünün, 17 Mayıs 1990’da eş cinselliği “Uluslararası Hastalık Sınıflandırması”ndan çıkardığı günden bu yana 27 yıl geçmesine rağmen, eş cinsellere yönelik ayrımcılık hala devam ediyor.

Biz LGBTI’ler homofobiye ve transfobiye karşı okulda, işte, sokakta, bugün de burada olduğumuz gibi yaşam alanlarımızın her yerinde mücadele etmeye devam edeceğiz.

Bugün Lgbti’ler dünyanın her yerinde 17 Mayıs’ı kutluyorlar. Mücadelelerini büyütüyorlar. İkili cinsiyet sistemi kıskacında yaşam alanlarını oluşturmaya çalışan eşcinseller tarihin her alanında vardı ve var olmaya devam ediyorlar. Sindirmeye çalıştığınız ve görmezlikten gelinen LGBTI hareketi değiştirmeye ve dönüştürmeye devam edecek. Ohal yönetenleri de, baskılanan, Akademilerde, açlık grevlerinde her zaman olduğu gibi bizler demokrasiyi savunmaya ve demokrasiye olan inancımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

“Şimdi sırası değil” diyerek alan dışına itilenler için şimdi tam da sırası. Kurtuluşun hep
birlikte olan inancımızın arasındasın. Ya hep birlikte özgürleşeceğiz ya da hep birlikte çürüyeceğiz. Birimizin bile çemberin dışında bırakıldığı demokrasiyi onaylamıyoruz.

Homofobiye ve transfobiye karşı mücadele gününde demokrasiye gönül vermiş tüm demokratik kitle örgütlenmelerine sesleniyoruz; LGBTI’lere yapılan her türlü şiddet ve yok sayma, topyekün sadece LGBTİ’lerin sorunu değildir. Demokrasiye çıkan bu yolda bir arada olmak ve hep birlikte ses çıkarmanın gerekli ve kurtuluş olduğunu düşünüyoruz.

Ses çıkarıyoruz;

Bugün Çeçenistan’da eş cinsellere yönelik yaşandığı söylenen baskılar, kıyım çalışmaları ve toplama kampları bizlere bir kere daha tarihte neler yaşadığımızı gözler önüne seriyor. Dün Nazi Almanya’sında, Ortaçağ Avrupası’nda kamplarda kıyıma uğrayan eş cinseller bugün Çeçenistan’da, Ortadoğu’da ay nı nefret dolu tarihin mirasını taşıyorlar.

Yok sayılan her kıyım ve katliam utancımız ve üzüntümüzdür.

Bugün 17 Mayıs homofobi karşıtı günü. Bugün herkes için umut günü, nefrete inat sevgi günü. Bugün barışma günü. Biz LGBTİ’ler hazırız, buradayız. Barışmak istiyoruz!

 

Seda Ceren Sağıroğlu

‘Kocaeli LGBTİ İnsiyatifi’ ve ‘Özgür Gökkuşağı’ adına…

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?