#25KasımdaHerYerdeyiz! Kadınlar, İstiklal Caddesi'nde buluşuyor - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

#25KasımdaHerYerdeyiz! Kadınlar, İstiklal Caddesi’nde buluşuyor

#25KasımdaHerYerdeyiz! Kadınlar, İstiklal Caddesi’nde buluşuyor
Yorum Yap

#25KasımdaHerYerdeyiz

Kadınlar Kadıköy’den Taksim İstiklal’e doğru harekete geçti

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde kadınlar sokakları boş bırakmadı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul’da kadınlar iki noktada yürüyüş düzenledi. İstanbul Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Polis, yürüyüşe izin verilmeyeceğini söyleyerek basın açıklamasının ardından eylemin sona erdirilmesini istedi.

‘Ekonomik şiddeti durduracağız’, ‘Baskıyı durduracağız’, ‘Kadın cinayetlerini durduracağız, asla yalnız yürümeyeceksin’, ‘6284 kadınların güvencesi’ yazı dövizler ve katledilen Helin Palandöken, Ecem Balcı, Özgecan Aslan, Şule Çet’in resimlerini taşıyan kadınlar, şiddete ve eşitsizliğe karşı mücadele çağrısı yaptı. Kadınlar sık sık ‘Asla yalnız yürümeyeceksin, adalet biziz susmayacağız, yaşam hakkımızı alacağız, kadınlar durmayacak durduracak’ sloganlarını attı.

Eylemde, katledilen kadınların isimleri tek tek okundu.

POLİSE: SİZ DURDURAMIYORSUNUZ, BİZ DURDURACAĞIZ!

Kadın Meclislerinden Fidan Ataselim, polisin şiddete karşı yürüyüşü engelleme girişimine tepki göstererek, “Şiddeti ve kadın cinayetlerini siz durdurmuyorsunuz, biz durduracağız. Siz bu durumdan utanın”dedi. Ataselim, “Bu ülkede kadınları koruyacak 6284 adlı yasa var. İstanbul Sözleşmesi var. İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamakla mükellef devlet var. Ama görüyoruz ki kadınları burada korkutarak, sadece burada duracaksınız dediler. Kadınların önünden çekilin” çağrısı yaptı.

‘BÜTÜN DÜNYA KADINLARI ARKAMIZDA’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Gülsüm Kav da kadınların yürüyüşüne engel olan polise tepki gösterdi. Kav, yürüyüşlerinin ve bir araya gelmelerinin engellenemeyeceğini söyledi ve ekledi: “Dünyanın bütün kadınlarıyla olduğumuz bir andayız. Bütün dünya kadınları arkamızda. Başka ülkelerde olmayan bir şey oluyor Türkiye’de. Kader utansın. 25 Kasım’ı bize bu kadar önemli bir gün yapanlar utansın. Biz varolan yasa uygulansın istiyoruz. Çözüm ve yolları belli. 6284 adlı yasa ve İstanbul Sözleşmesi uygulansın istiyoruz. Kendi kuvvetimize inanıyoruz. Bu memleketteki kadınlar, Özgecan ayaklanmasına imza attı. Hepimizin gücü birbirine ulaşıyor. Yaptığımız bu eylemlerle bambaşka sonuçlar çıkartacak. Kadın düşmanlarının tek tek düşüşlerini izleyeceğiz.”

TEKİN EMNİYET’LE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kadınların yürüyüşüne izin verilmesi için Kadıköy Emniyet Müdürü ile görüştü. Tekin’e,” Valilik tarafından verilen izin alanları burası değil. Yürüyüşlerine izin veremeyiz” yanıtı verildi.

AK PARTİLİ KADINLAR SARAÇHANE’YE YÜRÜDÜ

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolları da, 25 Kasım Kadın Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önünden Saraçhane Parkı’na kadar bir yürüyüş düzenledi. Yürüyüş için belediyenin önünde toplananlar, ellerinde, “Kadın güçlenirse toplum güçlenir”, “Kadın Allah’ın emanetidir” yazan dövizler taşıdılar. Yürüyüşte İngilizce dövizlerin de taşındığı görüldü.

KADINLAR TEK SES

Kadıköy’de bir araya gelen kadınlar, gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından Taksim İstiklal Caddesi’ndeki büyük eyleme katılmak için yola çıktı.

Kadınlar, Kadıköy- Karaköy vapuruyla şarkılar ve sloganlarla saat 17:00’de Taksim Tünel Meydanı’ndaki eyleme gidiyor

KADINLAR İSTİKLAL’İ DONATTI

Taksim’de Tünel Meydanı’nda buluşan binlerce kadın, şiddete karşı eylem yaptı. “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganı atarak ve şiddete karşı dövizler taşıyarak yürümek isteyen kadınlara polis burada da engel olmak istedi. İstanbul Valiliği’nin yasağı nedeniyle polisler, İstiklal Caddesi üzerinde barikat kurdu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yasağa ve polis engeline tepki göstererek “Bugün neredeyse İstanbul’un bütün güvenlik güçleri kadınlara karşı adeta şiddet uyguluyor. Şunun bilinmesini isterim: Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti, Türkiye’de kadın haklarına düşmanca bir politika izliyor. Bu görüntü bunun eseri” dedi.

Polis, kadınlara yönelik ‘dağılın’ çağrısı yaparken “Yaptığınız eylem hukuksuzdur. Dağılın. Dağılmak için yeterli süre verildi” anonsu geçti.

BİBER GAZINA KARŞI: HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ…

Polisler, anonsa uymayan kadınlara biber gazı kullanarak müdahale etti. Kadınlar polisin engellemesine ve biber gazına karşı, “Hiçbir yere gitmiyoruz”, “Sokaklar bizim”, “Buradayız” sloganları attı.

Kadınlar oturma eylemine başlarken Kadın Meclisleri, “Biz kadınların Tünel Meydanı’na hapsedilmesine karşı çıkıyoruz. Basın açıklamasını burada okumayacağız. Saat 18.30’da her yere, her sokağa dağılacağız” şeklinde açıklama yaptı. Kadınlar, Odakule, Galata, Mis sokakta basın açıklamasını okudu.

Eyleme, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu da katıldı.

İSTİKLAL CADDESİNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

Polis barikatı aşan bir grup kadın, İstiklal Caddesi’nde yürüdü ve basın açıklaması yaptı. “Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun” sloganı atan kadınlar, “İyi hal indirimi cinayete teşviktir”, “Kadınlar birlikte güçlü”, “İtaat etmiyoruz” ve “Aile değil kadınız” dövizleri taşıdı.

Polisler, kadınlara destek veren bir erkeği gözaltına almak istedi. İstiklal Caddesi’nde eylem yapmak isteyen kadınlara polis tekrar biber gazı sıktı.

ÖZGÜR BASIN TUTUKLU KADIN GAZETECİLERİ UNUTMADI

Kadın gazeteciler, tutuklu kadın gazetecileri unutmadı. Tutuklu arkadaşlarının fotografları ile yürüyen grup, taşıdıkları dövizlerle Erdoğan’a göndermede bulundu.

AÇIKLAMA SOSYAL MEDYADA PAYLAŞILDI

Kadınlar okunmasına izin verilmeyen açıklamayı sosyal medya hesaplarından paylaştı. “Karşı karşıya kaldığımız erkek şiddetini bu şiddetin meşrulaştırımasını ve uygulanmasını, dünyanın dört bir yanında görünür kıldığımız bugünde ne acı ki sesimiz şiddetle kısılmak isteniyor” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Kadın cinayetlerini, erkek şiddetini önlemeyenler biz kadınların isyanını durdurabileceğini sanıyor. Halbuki biz kadınların susmaya, haklarımızdan, mücadelemizden, hayatımızdan, birbirimizden vazgeçmeye hiç niyeti yok! Kim ne derse desin, bir daha hiçbir şey ‘eskisi gibi’ olmayacak; çünkü haklarımızın, hayatlarımızın değerini iyi biliyoruz, çünkü kadın hareketi var, kadın mücadelesi var, kadın dayanışması var.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: