3’üncü havalimanı eylemlerinde tutuklanan işçiler: Ailece oyumuzu AKP’ye verdik

3’üncü havalimanı eylemlerinde tutuklanan işçiler: Ailece oyumuzu AKP’ye verdik

AKP iktidarı Üçüncü Havalimanını prestij projesine çevirip 29 Ekim’de açılışının yetiştirilmesini istediği için inşaatta çalışan işçilerin üzerindeki baskı arttı. İşçilerin koşullara isyan etmesiyle başlayan eylemlerle beraber gerçekler de su yüzüne çıktı.

İnsanlık dışı koşullarda çalıştırılan işçiler, tahtakurusu olan odaların düzenlenmesi, iş güvenliğinin sağlanması ve insani koşulların iyileştirilmesi amacıyla yaklaşık bir haftadır eylem yapıyor.

Hükümet ise işçilerin çağrısına kulak vermek yerine, polis ve jandarmayla işçilerin kaldıkları konteynerlara gece baskını yaparak kapıları kırıp yüzlerce işçiyi önce gözaltına aldı daha sonra da 24 işçiyi tutuklayarak cezaevine gönderdi.

Fakat tutuklanan işçilerin mahkemede verdikleri ifadeler yaşanan dramı da gün yüzüne çıkardı.

Tutuklanan işçinin babası: “Ben AK Parti üyesiyim, bu ülkede hak aramak suçsa, haklı kalmaz!”

Tutuklanan 3. havalimanı İşçisi Selami Sarıboğa’nın babası Vehbi Sarıboğa, ailecek kuruluşundan beri AKP’ye oy verdiklerini ve kendisinin de AKP delegesi olduğunu söyleyerek, “Tutuklanacaksa orada çalışan bütün işçiler tutuklanması lazım. Hak aramak suçsa, bu ülkede haklı kalmaz. Ben Ardahan’da 2 ineğimden birini satarak geldim buraya. ekmeği peşinde olan çocuğumu içeri almışlar, tutuklu yargılıyorlar. Bu büyük bir haksızlık. Şuan ailecek şoktayız. Çocuğum her hangi bir suç teşkil edecek bir şey yapmadı. Hakimin kararına da oğlumun ifadelerine bakıyorum suç teşkil edecek bir delil bulamıyoruz. Bu ülkede bu bize büyük bir haksızlıktır. Ben Ak Parti üyesiyim, biz ailecek kuruluşundan beri Ak partiye oy verdik. Partiye çalışıyorum ve şuan Ardahan’ın Göle ilçesinde parti delgesiyim. Çoğumun en kısa zamanda hürriyetine kavuşmasını istiyorum. Böyle bir eylemde gözaltının olmasını Türkiye için bir ayıp olarak görüyorum” ifadeleriyle işçilerin tutuklanmasına tepki gösterdi.

Yurt

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: