47 yıllık Gırgır dergisi bugün kapatıldı!

1972’de yayına başlayan Gırgır Dergisi bugün kapatıldı. Yayıncı firma kendini aklayarak faturayı çalışanlara kesti.

Son sayısında Musa peygamber karikatürüyle tepki toplayan Gırgır Dergisi, yayıncı şirket tarafından bugün kapatıldı. Derginin kapatılmasının ardından Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından resmen soruşturulma başlatıldı.

Savcının açıklamasında “Musa Kızıldenizi ayırır ve Yahudiler kurtulur” başlıklı karikatürün, Musevilik ve İslam gibi semavi dinlere hakaret içerdiği iddia edildi. Karikatürü çizen ve yayımlayanlar hakkında TCK’nın 216/3 maddesinde yer alan “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılamak” suçundan soruşturma açıldığı belirtildi.

Soruşturulma açılmadan önce sabah saatlerinde yayıncı şirketin avukatı açıklama yapmıştı. Türkiye’nin en çok satan mizah dergilerinden biri olan Gırgır, artık satılmayacak.

Yayıncı şirketin avukatı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.”

%d blogcu bunu beğendi: