686 Sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi’nde Büyük Operasyon: 70 akademisyen ve bir uzman ihraç edildi!

OHAL kapsamında çıkarılan 686 Sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi’nden 70 akademisyen ve bir uzman ihraç edildi.

Gece yayınlanan 686 Sayılı KHK ile Ankara Üniversitesi’nden 70 akademisyen ve bir uzman ihraç edildi.

Evrensel’de yer alan habere göre; Mülkiye’den toplamda 28, İletişim Fakültesi’nden 16, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nden çoğunluğu Tiyatro Bölümü’nden 12 kişi ihraç edildi. İhraç edilenlerin çoğu alanında uzman isimler. İstifa eden bazı hocaların ismi de ihraç listesinde yer alıyor. Son ihraçların ardından istifa ettiğini belirten Prof. Dr. Mine Gencel Bek’in de listede yer alması dikkat çekti.

 

Ankara Üniversitesi’nde bundan önceki KHK’lar ile ile yapılan ihraçlar da tepki toplamıştı. Ancak son KHK ile Mülkiye, İletişim Fakültesi ve Tiyatro Bölümü’nde üniversiteye çok uzun yıllardır emek veren isimler ihraç edildi. İhraç edilenlerin sayıca fazla olması bazı bölümlerde eğitimin nasıl sürdürüleceği sorusunu da akla getirdi.

Mülkiye bünyesindeki iki fakülteden ihraç edilenlerin sayısı 28’e ulaştı. İhraç edilenlerin önemli bir kısmı, ‘Bu suça ortak olmayacağız- barış için akademisyenler’ çağrısına imza atan isimler. Biri uzman 71 kişinin ihraç edildiği Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden (SBF) 23, İletişim Fakültesi’nden (İLEF) 16, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nden (DTCF) 12, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Eğitim Fakültesi’nden 5’er akademisyen, diğer böülmlerden ise toplamda 9 akademisyen kamu görevinden ihraç edildi.

İMC TV

 

İhraç edilenler akademisyenlerden bazıları şunlar:

Prof. Dr. Ahmet Haşim Köse (SBF-İktisat), Prof. Dr. Aykut Namık Çoban (SBF-Kamu yönetimi), Prof. Dr.  Ayşe Gökçe Alpkaya (SBF-Uluslararası İlişkiler),  Prof. Dr. Banu Beliz Altan (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Funda Başaran Özdemir (İLEF), Prof. Dr. İlhan Uzgel (SBF-Uluslararası İlişkiler), Prof. Dr. L. Funda Şenol Cantek (İLEF), Prof. Dr. Mine Gencel Bek (İLEF), Prof. Dr. Nejla Kurul (Eğitim), Prof. Dr. Nezihe Selda Öndül  (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Tülin Sağlam, (DTCF-Tiyatro), Prof. Dr. Nur Betül Çelik (İLEF), Prof. Dr. Ülkü Doğanay (İLEF), Prof. Zeliha Etöz (SBF-Kamu yönetimi) 

%d blogcu bunu beğendi: