ABD, TÜRKİYE’DEN GELEN VİZE BAŞVURULARINI ASKIYA ALDI

ABD, TÜRKİYE’DEN GELEN VİZE BAŞVURULARINI ASKIYA ALDI

ABD Büyükelçiliği “Türkiye’den gelen vize başvurularının süresiz durdurulduğunu” duyurdu.

ABD, Türkiye’den yapılan vize başvurularını süresiz askıya aldı.

Büyükelçilik tarafından yapılan açıklamada kararın gerekçesi olarak, ‘Son zamanlarda yaşanan olaylar, ABD Hükümeti’ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin ABD misyonunun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır’  satırlarına yer verildi.

Açıklamada kararın süresiyle ilgili bir ayrıntıya yer verilmedi.

ABD Başkonsolosluğu görevlisinin gözaltına alınması bu kararın gerekçesi olabilir mi?

Geçtiğimiz günlerde güvenlik güçleri, ABD Başkonsolosluğu irtibat görevlisi M.T’yi gözaltına almış, M.T. çıkarıldığı mahkeme tarafından “Siyasi ve askeri casusluk, Anayasal düzeni bozmaya teşebbüs, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamalarıyla tutuklanmıştı. 

Bu gelişmenin ardından ABD Büyükelçisi John Bass, İstanbul Konsolosluğunda bir grup gazeteciyle bir araya gelerek açıklamalarda bulunmuştu. Bass, casusluk suçlaması ve tutuklama ile ilgili olarak hükümete yakın basın organlarının yaptığı yayından rahatsızlığını dile getirmiş ve hükümetten “bazı isimlerin intikam peşinde” olduğunu da iddia etmişti.

Dün akşam saatlerinde ise ajanslar Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD’li mevkidaşı Rex Tillerson’un telefon görüşmesi yaptığını duyurmuşlardı. Görüşme talebi ABD tarafından gelmiş ancak görüşmeye dair ayrıntılara yer verilmemişti.

Kaynak: CnnTurk ve Hürriyet

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: