Son Dakika Haberler

ABD yaptırımlara başladı: Yerli ve milli bakanların ABD’deki mülkiyetleri bloke edildi

ABD yaptırımlara başladı: Yerli ve milli bakanların ABD’deki mülkiyetleri bloke edildi
Yorum Yap

ABD yaptırımlara başladı: Yerli ve milli bakanların ABD’deki mülkiyetleri bloke edildi

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Gül ve Soylu’nun ABD ‘deki mülkiyetleri bloke edilirken, ABD’li kişi ve kurumların bu kişilerle iş yapmasına engel getirildi.

ABD’li pastör Brunson’ın ev hapsi koşulu ile tahliye edilmesinin ardından ABD ile Türkiye arasındaki kriz derinleşiyor. Trump geçtiğimiz hafta Türkiye’ye yaptırım tehdidinde bulunmuştu. Yaptırım uygulanacak alanlar netlik kazandı. Hedef, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül.

Beyaz Saray’ın yaptığı açıklamada, “Türkiye’de yaptırımların hedefi İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül olacak” denildi. Akşam saatlerinde ekonomik alanda yaptırım uygulanacak liste de hazırlanmıştı.

Konuyla ilgili açıklamayı Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders basın toplantısında açıkladı. Bu açıklamanın hemen ardından da ABD Hazine Bakanlığı yazılı bir açıklama ile yaptırım kararını duyurdu.

ABD Hazine Bakanlığı’nın Soylu ve Gül ile ilgili kararına dair basın açıklamasının tam metni şöyle:

“Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Malların Kontrolü Ofisi bugün, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında harekete geçmiştir. Her ikisi de Papaz Andrew Brunson’ın gözaltı ve tutukluluk sürecinde yönetici rol oynamışlardır. Bu resmi yetkililer, Türkiye’nin ciddi insan hakları ihlallerinden sorumlu olan Türk hükümetinde yönetici pozisyonlara sahiptir ve Hazine’nin Evrensel Magnitsky Yasası’ndan aldığı otoriteye dayananan, “İnsan Hakkı İhlalleri ve Yolsuzluğa Karışan Şahısların Mal Varlıklarının Dondurulması”nı 13818 nolu Başkanlık Kararı uyarınca hedef alınmışlardır.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin açıklamasında “Papaz Brunson’ın Türk yetkilileri tarafından haksız tutukluluk ve devam eden adli takibatı kabul edilemezdir” dedi ve devam etti: “Başkan Trump Amerika Birleşik Devletleri’nin, Türkiye’den Rahip Brunson’ı serbest bırakmasını beklediğini açıkça belirtti”

Papaz Andrew Brunson, Türk hükümetinin haksız ve adaletsiz alıkoymasının bir kurbanı olmuştur. Türkiye tarafından Ekim 2016’da İzmir’de tutuklanan Andrew Brunson, hakkında iddia edilen silahlı terör örgütlerine yardım ve yataklık, gizli devlet sırlarını politik ve askeri casusluk için çalmak suçlarıyla ilgili olarak mahkemenin elinde hiçbir kanıt olmadan alıkonulmuştur.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, Bakanlığa bağlı kişilerin ciddi insan hakları suistimallerine liderlik ettikleri için, ABD yargı yetkisi kapsamındaki mülkü veya mülkiyeti ve bu mal varlıklarından elde edebilecekleri faiz gelirleri donduruldu. Ayrıca ABD vatandaşlarıyla işlem yapmaları yasaklanmıştır.”

Nasıl bir prosedür uygulanacak?

ABD Hazine Bakanı Steven Munchin, “Papaz Brunson’ın haksız tutukluluğu ve adli sürecin Türk yetkililer tarafından devam ettirilmesi en basit şekilde kabul edilemez” ifadesini kullandı. Munchin sözlerine “Başkan Trump’ın tekrar tekrar ifade ettiği gibi ABD, Türkiye’den Brunson’ın derhal serbest bırakılmasını beklemektedir” şeklinde devam etti.

Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Gül ve Soylu’nun ABD ‘deki mülkiyetleri bloke edilirken, ABD’li kişi ve kurumların bu kişilerle iş yapmasına engel getirildi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)