ABD'nin Türkiye'ye karşı yaptırım kararı CAATSA, kongreden geçti - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptırım kararı CAATSA, kongreden geçti

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus: "Ben ya da Bakan Pompeo’nun değiştiğini söylediği hiçbir şey yok.”

ABD’nin Türkiye’ye karşı yaptırım kararı CAATSA, kongreden geçti
Yorum Yap

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ortagus, “ABD’nin, Türkiye’ye S-400 tedariğine ilişkin tavrı değişmedi.” diyerek “Ankara’nın, anlaşmayı sürdürdüğü takdirde F-35 programına katılımı dahil çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacağını söyledik” hatırlatmasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alımıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
“Neredeyse her gün Türkiye’nin S-400’ün kontrolünü ele geçirdiğini bildiren haberler alıyoruz” diyen Ortagus, şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye’ye S-400 tedariğine ilişkin tavrımız değişmedi. Ankara’nın, anlaşmayı sürdürürse F-35 programına katılımı dahil çok olumsuz sonuçlarla karşı karşıya kalacağını söyledik.”

Ortagus, CAATSA yaptırımlarını içeren tasarının Kongre’den geçtiğini hatırlatarak “Türk makamları, Kongre’den geçmiş olan tasarının CAATSA yaptırımlarıyla ilgili olduğunu biliyor” ifadelerini kullandı.

Ortagus, şöyle devam etti:

“Pompeo ve bu bakanlığın bu konuda inanılmaz derecede tutarlı olduğunu düşünüyorum. Ben ya da bakanın (Pompeo’nun) değiştiğini söylediği hiçbir şey yok.”

Ne olmuştu?

ABD, Rusya yapımı bir sistem olduğu için Türkiye’nin S-400 satın almasına karşı çıkıyor. Türkiye’nin, kendi üretimi olan ve NATO sistemine entegre edilebilecek Patriot savunma sistemlerini almasını istiyor.
Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan da dahil Türk yetkililer, ABD’nin yaptırım uyarılarına rağmen Rusya’dan S-400 satın alma konusunda geri dönüş olmayacağının altını çizdi.

S-400 bataryalarının Türkiye’ye teslimatının bu ay içerisinde başlaması planlanıyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: