Son Dakika Haberler

Abdüllatif Şener, aday olması durumunda ‘tüm toplum kesimlerinin kaygılarını giderecek bir söylem ve programla çıkacağım’ dedi

Abdüllatif Şener, aday olması durumunda ‘tüm toplum kesimlerinin kaygılarını giderecek bir söylem ve programla çıkacağım’ dedi
Yorum Yap

Abdüllatif Şener, aday olması durumunda ‘tüm toplum kesimlerinin kaygılarını giderecek bir söylem ve programla çıkacağım’ dedi

CHP ve Saadet Partisi’nin henüz Cumhurbaşkanlığı adaylarını açıklamadığı şu günlerde adı Cumhurbaşkanlığı adayları arasında konuşulan ekonomi doçenti ve eski Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, aday olması durumunda ‘tüm toplum kesimlerinin kaygılarını giderecek bir söylem ve programla çıkacağını’ ifade etti. Şener, seçilmesi durumunda ilk işinin ise OHAL’in kaldırarak demokrasiyi işler hale getirmek ve ekonomi motorunu çalıştırmak olduğunu söyledi.

Özgürüz’e cumhurbaşkanlığı adaylığı ihtimali ile ilgili açıklamalar yapan Abdüllatif Şener, aday olması durumunda tüm toplum kesimlerinin kaygılarını giderecek ve memnun edecek bir söylem ve programla çıkacağını söyledi. Erdoğan’ın yıllardır vatandaşları ayrıştıran, birbirine karşı kin ve düşmanlığa yönelten duygusal ve zihinsel kopuş sağlayan bir üslubu olduğunu belirterek, “Bu ülkeye çok zarar vermiştir. 80 milyon insan bundan mustariptir” dedi. Seçim kampanyası boyunca tüm farklı kesimler arasında koordinasyon sağlayacağını ve kimsenin kendisini dışlamış hissetmeyeceğini vurgulayan Şener özetle şöyle konuştu:

“Demokrasi, hukuk devleti, insan hakları, adalet en fazla ihlal edilen konulardandır. Gelir gelmez en hızlı yapılacak şey OHAL’in kaldırılmasıdır. Olağanüstü Hal’le Türkiye’nin yönetilmesi demokrasi inancındaki zaafından kaynaklanmaktadır. OHAL yöntemlerinden yararlanarak ben sorunları çözebiliyorum diyenler maalesef kendi bireysel hesaplarını, çıkarlarını ve bireysel ihtiraslarını ön plana çıkaranlar olabilir. Bunu hiç kimseye faydası yoktur.”

‘Hukuk ülkeye kazanç getirecektir’

“İnsanca yaşama arzusu herkesin arzusudur. İnsan hakları ihlal edildiğinde hiçbir vatandaşımız mutlu değildir. Bazen devlet vatandaşlarını mutlu etmek için çok büyük masraflar yapar. Ama o kadar masrafa rağmen mutluluğu sağlayamaz. Ama bazı işler vardır, devlet olarak sizin maliyetinizi de azaltır. Yurttaşlar o icraatlarınızdan mutluluğa, huzura ulaşırlar. Bu insan haklarının kamil şekilde sağlanmasıdır. Hukuk devletinin gerçekleşmesidir. Siyasallaşmış bir yargının olmamasıdır. İnsanların güven içinde yaşadığı ortamdır. Siz devlet olarak bunu sağladığınız zaman ülkeye en büyük kazancı sağlamış olursunuz. Bu işin özetidir ve başlangıcıdır.”

‘Ekonomi pastasını büyütüp adil dağıtacağız’

“Demokratik ortam aynı zamanda bir ekonomik politikadır. Türkiye’ye artık yabancı sermaye gelmez olmuştur, işletmeler kapanmaya başlamıştır. Esnaf bile kepenk kapatıyor. 3 yılda 430 bin esnaf iflas etmiştir. Çiftçinin sorunları vardır, işçinin sorunları vardır. Böyle bir ortamda Türkiye’deki sermaye de sürekli olarak dışarıya kaçıyor. Ve bu ülkemizin kan kaybına yol açıyor. İşte demokrasi aynı zamanda ekonominin en temel canlanma motorlarından biridir. İnsanlar yaptıkları faaliyetlerin devlet tarafından yok edileceğini, el konulacağını, mallarına mülklerine el konulacağını düşündükleri ortamda yani anti demokratik ortamda ekonomik faaliyette bulunamazlar. Paralarını yastık altında saklarlar. Kamuoyunda bankadaki mevduatlara el konulacak mı diye düşünülüyorsa bunların iktidardan gitmesi lazım. Yoksa ekonomi düzelmez. Pastayı büyütmek ve adil dağıtmak ekonomideki temel hedef olmalıdır. Bununla ilgili ayrıntılı çalışmalarımız var tamamlayıp kamuoyuna deklere edeceğiz. Çiftçiye, esnafa, işçiye, memura, işsize, emekliye, girişimciye neler vaat ettiğimiz seçim kampanyasında göreceğiz. Şu anda iki temel sorun varsa biri adaletin yok olmasıdır, yargının siyasal bir kırbaca dönüşmesidir. İkincisi de ekonomik problemlerdir, sıkıntılardır.”

‘Denetleme ve dengeleme mekanizması oluşturacağız’

“Bu kadar yetkiyi Allah’ın veli bir kuluna verirseniz onu delirtirsiniz, Allah’ın deli bir kuluna verirseniz onu zır deli yaparsınız. Bu kadar yetki ile devleti idare etmek ancak zayıf insanların işidir. Ülkede kurumlar, kurallar vardır. Anayasal bir düzen vardır. Farklı kurumların var olması karşılıklı denge mekanizmalarının kurulmuş olması, denetim sistemlerinin geliştirilmiş olması hiçbir zaman ülkeyi yöneten insanlar için bir kayıp değildir. Ama her şey bende olsun. Hükümet bende olsun, yasama-meclis bende olsun. Yargı bende olsun. Sivil toplum bende olsun, medya benim elimde olsun. Ülkenin bütün parası elimde olsun diye tek adamlığa soyunanlar kendi sorunlarını büyütmekten başka iş yapmamaktadırlar. Ülkeyi de yormaktadırlar. Onun için ilk yapacağımız şey işler kurumlar beni de denetleyecek ve dengeleyecek kurumları oluşturmak yapacağımız ilk iş olacaktır.

‘Gül ilan edilmiş sonucu açıklamaya çalıştı’

Abdüllatif Şener, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aday olmayacağı yönünde yaptığı basın toplantısı konusunda ise “Abdullah Gül basın açıklamasında sonuç ilan etmedi. İlan edilmiş sonucu kabullendi ve açıklamaya çalıştı” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)