ABK Başkanı Hüseyin Güzelgül: “Cenazelerimizi aynı mezarlığa gömemeyeceksek neyin kardeşliğinden söz edeceğiz”

ABK Başkanı Hüseyin Güzelgül: “Cenazelerimizi aynı mezarlığa gömemeyeceksek neyin kardeşliğinden söz edeceğiz”

BASINA VE KAMUOYUNA;

CENAZELERİMİZİ AYNI MEZARLIĞA GÖMEMEYECEKSEK, NEYİN KARDEŞLİĞİNDEN SÖZ EDECEĞİZ!

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel TUĞLUK’un annesi, Hatun TUĞLUK’un cenazesinin Ankara’da defin işlemi sırasında yaşananlar insanlık adına utanç vericidir. Sorumluları açısındansa suç ortaklığıdır.
Uzun süredir, kin ve ayrımcılık üzerine yürütülen siyasetin bugün geldiği yer, cenazeye bile tahammül edemeyen bir zihniyetin ortaya çıkmasıdır. Yıllardır, yaşayanlarımızın defalarca karşılaştığı ayrımcılığa, artık ölülerimiz de uğrar hale gelmiştir.
Bugüne kadar, yapılanlar karşısında vicdan çağrısı yaparken; artık bu vicdan çağrısının anlamlı olmadığını fark ettik! Bu kadar vicdansızlığın normal bir açıklaması olamaz! Vicdanı olmayanlara vicdan çağrısı yapmanın, saflıktan başka bir şey olmadığının farkındayız. Yaşanan bu seviyesiz davranıştan; utanması gereken hiçbir sorumlu utanmıyor! Ama, bizler bir kez daha insan olduğumuz için utanıyoruz.

Öte yandan;

Çocuklarımızın asimilasyonu için milyarlarca lirayı harcayan Diyanet; biraz da kendi çocuklarına, kendi inancını doğru öğretmek için harcasaydı; bu paralar boşa harcanmazdı diye düşünüyoruz! Öyle ki; kendi siyaseti için robotlar yetiştireceğine, biraz insana yatırım yapmış olurlardı.

Kim suçlu? Ülkeyi yöneten siyasi irade mi? Diyanet mi? İçişleri Bakanlığı mı? Bunlara koşulsuz iradesini teslim eden ve tepki göstermeyenler mi?
Bugün, biz bunu ayıramıyoruz!

Cenazemizi bile aynı mezarlığa gömemeyeceksek, hangi kardeşlikten; hangi barıştan söz edeceksiniz?

Öfkeliyiz!
ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU ve ALEVİ BEKTAŞİ İNANÇ KURULU olarak, sözün yetersiz kaldığı, insanın kanını donduran bu organize nefret suçunu tertipleyenleri; buna göz yumanları ve sessiz kalanları kınıyoruz.

Toplumun diğer kesimlerine sözümüz: 

Bu kindar siyasete teslim olmayın; Sessiz kalmayın.

Bu kirli siyaset tohumunu ekenlere sözümüz:

Ölülerimizi sizin leş siyasetinizin insiyatifine bırakmayacağız.

Alevi Cemevleri Hatun Ana gibi mezarsız, topraksız bırakılan her can için açıktır ve açık olacaktır. Ve tüm Cemevlerimizde bugün ve yarın Çerağlarımız Hatun Ana için yakılacak, gülbanklarımız Hatun Ana için okunacaktır.

Ruhu şad, mekanı nur, menzili açık, devri daim olsun…

Hüseyin GÜZELGÜL 

(ABK BAŞKANI)

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: