Son Dakika Haberler

Açlık Grevinde Bugün…Anneler Günü’nde Çocuklarının Direnişine Destek

Açlık Grevinde Bugün…Anneler Günü’nde Çocuklarının Direnişine Destek
Yorum Yap

Açlık Grevinde Bugün…Anneler Günü’nde Çocuklarının Direnişine Destek

Semih Özakça’nın annesi Sultan Özakça ve Nuriye Gülmen’in annesi Cemile Gülmen, Anneler Günü’nde çocuklarının direnişine sahip çıktılar. Çocuklarının haklı taleplerini dile getiren anneler, BirGün gazetesinden Burcu Cansu’ya çocuklarını hangi şartlarda büyütüp yetiştirdiklerini ve hükümetin adeta görmezden geldiği evlatları için talep ettikleri hususları anlattılar.

 

 Bizim için tek hediye, çocuklarımızın işe iadesi

Direniş alanında kaygılı gözlerle oğlu Semih’i izleyen Sultan Özakça, zorluklarla büyütüp, okuttuğu ve tam artık meslek sahibi oldu, yuvasını kurdu diye mutlu hissederken bir gecede hukuksuz bir şekilde eşi ile birlikte işsiz kalan oğlunu anlatıyor.

Anne Özakça’nın ifadeleri şöyle:

“Televizyonlarda ‘anneler günü hediyeniz şu olsun, bu olsun’ deniyor ama bizler Türkiye’nin başkenti Ankara’da başka bir gerçeklik yaşıyoruz. Benim için en güzel anneler günü hediyesi reklamlarda bahsedilenler değil, haklı ve onurlu bir direniş sergileyen oğlumun işine geri dönmesi olur. Yetkililer duyarlılık gösterip de çocuklarımızı işine iade etse bizden mutlusu olamaz”.

 

 Semih tarlada çalışıp para biriktirerek okudu

Anne Özakça tarım ile uğraşan bir aile olduklarını söyleyerek, şunları anlatıyor: “Yazın zengin çocukları tatiller giderken biz Semih ile tarlada ot topladık, ay çiçeği suladık… Biraz birikim yapalım da okusun diye biz emek verdik. Semih tarlada çalışıp para biriktirerek okudu. Üniversiteyi kazandı, okulu bitirdi önüne KPSS çıktı. Biz zengin bir aile değiliz. Tek maaş ile iki çocuk okudu.”

“Oğlum yaşadığı bütün zorluklara rağmen, her yer benim vatanım diye bakarken, bir gecede KHK ile işten atılmasını hazmedemiyorum”

 

‘Oğlum için Adliye önünde eylem yaptım’

Semih’in yaz döneminde açığa alındığını hatırlatan Anne Özakça, bu süreci şöyle anlatıyor: “Açlık grevine başlayacağını söylediğinde saygı gösterdim ama çok endişelendim. Gözaltı olduğu için açlık grevine erken başlamak zorunda kaldılar. TEM’in gözaltı yaptığını öğrendim, hemen Ankara’ya geldim ve Ankara Adliyesi önünde eylem yaptım. 6’ncı gün çıkarıldı. Çıktıktan iki gün sonra tekrar aldılar.”

KHK ile ihraç edildikten sonra Ankara’nın merkezi noktası Yüksel Caddesi’nde tek başına direnişe geçen akademisyen Nuriye Gülmen “İşimi geri istiyorum” diyerek “kocaman” bir direniş başlattı. Süreç içerisinde Gülmen’in direnişine KHK ile kamudan ihraç edilen Semih Özakça, Esra Özakça, Veli Saçılık, Acun Karadağ da katıldı.

 

Cemile Gülmen: “Evlatlarımız gözümüzün önünde eriyor…”

Gülmen’in annesi Cemile Gülmen ise  “Anneler günü falan hiç aklımızda yok. Tek derdimiz evladımızın sağlıklı olarak hayırlısı ile işine dönmesini bekliyoruz, onu istiyoruz. Ablası var, kardeşi var. Hepimiz için kaygı verici” diyor.

Anne Gülmen “Evlatlarımız gözümüzün önünde eriyor…” diye durup  uzun bir soluk aldıktan sonra, “İnşallah iyi sonuçlanır. Nuriye, Semih sağlığını kaybetmeden işlerine dönsün…” diyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)