Ağanın BOP’u ve Sonuçları! / Hüseyin Kaya

Hüseyin Kaya

Ağanın BOP’u ve Sonuçları!

Ortadoğu coğrafyasında bir yalnızlık ve ateşlerde yanan yürekler. Evet, ülkemizden, Türkiye’nin yalnızlığından bahsediyorum. Yıllardır süren bir savaşın, meydana getirdiği yıkımlardan. Ölümlerden, yıkımlardan, göçlerden ve yaşanan her türlü kirli ilişkilerden söz ediyorum.

ABD Ortadoğu’ya resmen bir BOP yaptı. Onu, bırak temizlemeyi, kokusu günden güne yayılarak etkisini gösteriyor. Geride bütünüyle yıkılmış bir Suriye, yüz binlerce ölü, milyonlarca insanın ülkelerinden kaçışı, kadınlara yapılanlar ve viran bir ülke… Ortadoğu’nun kaderiymiş ve yaşanılması bir zorunluluk, kaçınılmaz bir sonmuş gibi yaşatılanların sonucu ortada.

Dünya ağasının BOP’u, içinde ülkemizin de olduğu, bu coğrafyada bulunan ülkeleri, ilişkileri, etkiledi ve kendi girdabına çekti. Dünyanın dört bir yanında savaşmaya, talana, tecavüze gelen, on binlerce insana fırsat tanıdı. Yeni oluşumlara, kamplaşmalara, ittifaklara olanak, zemin hazırladı. Fiili olarak birçok devlet savaşa katıldı. Herkes Suriye pastasından ve mirasından yararlanmak için, kirli ilişkiler içine girdi. Bu savaşın ve ilişkilerin ülkelere etkisi çok büyük oldu. Bu ülkelerden biri de Türkiye’dir.

Milyonlarca mülteci, onların barındırılması, yapılan harcamalar yetmiyormuş gibi, resmen kendimizi savaşın ortasında bulduk. Suriye savaşının başlangıcında hayal ettiklerimizin gerçekleşmemesi bir tarafa, ucunun nereye dayanacağını kestirememekteyiz. Bozulan Türk-Rus ilişkilerinin taçlandırıldığı Moskova deklarasyonunda alınan kararlar güme gidecek gibi. Türkiye-İran ve Rusya’nın, Suriye konusundaki kararları ve geliştirilen ilişkilerin işareti, zaafa uğrayacağı yönündedir. Görünür bir el, sahada Türkiye’yi kendine doğru çekmektedir. Her an makas değiştirme, yeni ilişkiler ve yeni sonuçlar gündemimize sokulabilir. İran ile karşılıklı sert açıklamalar, Rakka operasyonu, sevmediğimiz, kabul etmediğimiz bir ittifakı zorunlu olarak dayatabilirler. Yani TSK ve PYD ile ortak bir Rakka operasyonu dayatmasından söz ediyorum.

Daha önceleri Suriye gündemiyle, hop oturup hop kalkarken, şimdi yeni bir anayasa oylamasıyla, referandumla yatıp kalkıyoruz. Artık ağanın BOP’unu, bize yansımalarını, getirisini, götürüsünü unutur olduk. Tek konuştuğumuz, evet mi, hayır mı? Gittikçe gerginleşen, hatta onaylamadığımız söylemlere, suçlamalara da tanıklık etmeye başladık. Suriye savaşı, oradaki askerimizin durumu, dış siyasetimiz referandumun gölgesinde kaldı. Bir yol ayrımında, kavşakta referandumu bekliyoruz.

Yeni anayasa, referandum, karşılıklı suçlamalar ve BOP. Bütün yaşananlardan hareketle, parçaları yerleştirdiğimizde, ortaya çıkan sonuç, bu yol bizi tam da oraya götürüyor.  Benimkisi bir varsayım, yanılıyor muyum acaba? Bakalım süreç bizi hangi kıyıya vuracak?

 

                                                                          Hüseyin Kaya

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: