Agatha Christie 12 Ocak 1976 Vefat Etti

Tarihte Bugün: Agatha Christie’nin ölüm yıl dönümü

Agatha Christie dünyanın en tanınmış polisiye roman yazarıdır. Eserleri 45 dile çevrilmiştir.

 

221B Dergi

Agatha Miller, İngiltere’nin Torquay şehrinde 15 Eylül 1890’da doğmuştur. 1914 yılında Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden Archibald Christie ile evlenmiştir. 1928 yılında boşanan çiftin Rosalind adında bir kızları vardır.
Yazar,  79 roman ve kısa hikâyelerden oluşan kitap yazmıştır. Ayrıca 25 Kasım 1952’de Londra’da perdelerini açan ve bugüne kadarki en uzun süreyle oynanan tiyatro eseri olan Fare Kapanı‘nın da yer aldığı bir düzineden fazla oyuna imza atmıştır.

 

yeniçıkanlar

Christie’nin 1920’de yayınlanan ilk kitabıThe Mysterious Affair Style (Ölüm Sessiz Geldi)“, aynı zamanda meşhur kahramanı Belçikalı Dedektif Hercule Poirot‘nun da yer aldığı ilk eseridir. Yazın dünyasının bilinen en ünlü karakterlerinden biri olan Hercule Poirot’yu yaratan Christie, bu kahramanını 33 romanı ve birçok kısa hikâyesinde kullanmıştır. Bir diğer kahramanı ise kadın karakter Miss Jane Marple’dır. Miss Marple’ı 1930 yılında yazdığı “The Murder at the Vicarage (Ölüm Çığlığı)” adlı romanıyla okurlarına tanıtmıştır. Her iki kahramanın da serüvenleri televizyon dizisi ve film olmuştur.

Polisiye Edebiyatın Kraliçesi, Mary Westmacott takma adıyla altı romanlık duygusal bir seri yazmıştır.Christie’nin seyahat deneyimleri, çalışmalarına büyük zenginlik katmıştır. Briç Masasında Cinayet’te (Cards on the Table) Suriye’yi iyi tanıdığı için kurbanına Suriye’de “Şeytan” anlamına gelen “Shaitana” adını vermiştir.  Zenginleri misafir etmek amacıyla inşa edilen, İstanbul’daki Pera Palas Oteli’nin Christie’nin Doğu Ekspresinde Cinayet’ine (Murder on the Orient Express) ilham kaynağı olduğuna inanılır.

 


1971 yılında İngiltere’nin en yüksek onur unvanı olan “Britanya İmparatorluğu Kadın Komutanı” nişanını almıştır. Agatha Christie 12 Ocak 1976’da ölmüştür.

Christie’nin Hayatım… Otobiyografi’si (An Autobiography) ölümünden bir yıl sonra basılır, ancak yazımı 1950’den 1965’e kadar on beş yıllık bir zamanı kapsar.

 

 

kaynak: cnntürk,kitapyurdu

%d blogcu bunu beğendi: