Son Dakika Haberler

AGİT raporu: Referandum eşit koşullarda yapılmadı, YSK şeffaf davranmadı

AGİT raporu: Referandum eşit koşullarda yapılmadı, YSK şeffaf davranmadı
Yorum Yap

AGİT raporu: Referandum eşit koşullarda yapılmadı, YSK şeffaf davranmadı

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Türkiye’deki ‘partili cumhurbaşkanlığı’ referandumunun eşit koşullarda yapılmadığını belirtti. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) ise şeffaf davranmadığını açıkladı.

AGİT heyetinin bugün basın toplantısı düzenleyerek duyurduğu raporda, YSK’nın aldığı, mühürsüz zarf ve pusulaların da geçerli sayılacağına yönelik kararın seçim güvenliğinin altını oyduğu ve yasalarla çeliştiği görüşüne yer verdi.

 

‘Her madde ayrı ayrı oylanmalıydı’

Referandumda 18 maddelik anayasa değişikliğinin her bir maddesinin ayrı ayrı oylanması gerektiğini ifade eden heyet, “Seçmenlere, sadece anayasa değişikliklerine ‘Evet’ ya da ‘Hayır’ demeyecekleri soruldu” dedi.

 

‘Parti temsilleri adil değildi’

Sandık başlarındaki siyasi parti temsillerinin adil davranmadığını belirten AGİT heyeti, operasyonlar kapsamında büyük yıkımın yaşandığı Doğu ve Güneydoğu illerine dikkat çekerek, “Geçen yıl güvenlik gerekçesiyle evlerini terk etmek zorunda kalanlar oylamada zorluk yaşadı, kimileri de oy kullanamadı” dedi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Gözlemcilerimiz ‘Evet’ kampanyasının medyada baskın olduğunu, bunun yanında medyaya baskının, gazetecilerin tutuklanmasının ve medya kuruluşlarının kapatılmasının seçmenlerin görüş çoğulluğuna erişimi engellediğini ortaya koydu.”

 

‘Türkiye, uluslararası standartların gerisinde’

İfade özgürlüğünün kısıtlandığını, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın devlet kaynaklarını kendi çıkarı için kullandığını ve kampanya sürecinde tarafların medyada eşitsiz göründiğine dikkat çeken AGİT heyeti, bunların yasalara aykırı olduğunu belirtti: “Türkiye, bir parçası olduğu uluslararası standartların gerisinde kaldı.” dedi.

AGİT heyeti tarafından, Erdoğan ve hükümet yetkililerinin ‘Hayır’cılara ‘terörist’ yakıştırması yapmasına da yer verilerek: “Bazı yetkililerin ‘Hayır’cıları terörizme sıcak bakanlarla bir tutması, kampanya söylemine gölge düşürdü. Pek çok vakada ‘Hayır’cılar polis müdahalesine ve şiddete maruz kaldı.” denildi.

 

Diken

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: