AKP, yerel seçimler öncesinde gençlik muhalefetini bertaraf etmeye çalışıyor 

AKP, yerel seçimler öncesinde gençlik muhalefetini susturmaya çalışıyor.

HDP Gençlik Meclisi ile Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF) üyelerine yönelik İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya’da devam eden ev baskınları sonucu, 30 genç gözaltına alınmıştır.

HDP Gençlik Meclisi’nin 25 Kasım Pazar günü gerçekleştireceği kongre öncesinde İstanbul, Ankara, Adana ve Antalya’da ev baskınları yapılarak gözaltılar yapıldı.  HDP yönetimi, Gençlik Meclisi Eş Sözcüsü Tuna Aydın’ın 11 Kasım 2018 tarihinde “suç işleme olasılığı” gerekçesiyle tutuklanması, AKP yönetiminin yerel seçimlere giderken, gençlik muhalefetini ve toplumsal muhalefeti bertaraf etmeye çalışması olarak değerlendirdi.
HDP Batman Milletvekili ve Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, “Uydurma soruşturmalar ile gözaltı operasyonlarını haklı çıkarmaya çalışan İçişleri Bakanlığı ile dayanaktan yoksun iddianameler üreten Adalet Bakanlığı hukuksuz operasyonlarını sürdürüyor. Amaç demokratik muhalefetin ve gençlik hareketinin önünü kesmektir.” dedi.
Başaran’ın konuya ilgili açıklaması şöyle:
“İktidarın yanlış eğitim, gençlik, ekonomi ve dış politikalarını teşhir eden Gençlik Meclisleri böylesi gözaltılar ile yılacak yapılar değillerdir. Örgütlü ve bilinçli gençlik, sokaklarda, Mecliste, gözaltında veya cezaevinde, yaşamın her alanında toplumun taleplerini dillendirmeye devam edecektir.
Bu nedenle AKP-MHP ittifakına, gençliği ve toplumun muhalif kesimlerini gözaltılar ile yıldırma çabasından vazgeçmeyi tavsiye ediyoruz.
Halkımızı ve gençleri 25 Kasım 2018 tarihinde Amed’de yapılacak HDP Gençlik Meclisi 2. Kongresi’ne katılmaya ve mücadeleyi yükselten gençlere destek vermeye davet ediyoruz.”
%d blogcu bunu beğendi: