Son Dakika Haberler

AKP’de Gül düğümü! Gül’ün adaylığı için AKP’den 50 vekil SP’ye mi geçecek?

AKP’de Gül düğümü! Gül’ün adaylığı için AKP’den 50 vekil SP’ye mi geçecek?
Yorum Yap

AKP’de Gül düğümü! Gül’ün adaylığı için AKP’den 50 vekil SP’ye mi geçecek?

AKP için olası bir bölünme senaryosu gündeme geliyor: Davutoğlu-Gül, Arınç-Erdoğan

24 Haziran erken seçimleri öncesi ittifak trafiği de geliştirilen teoriler de son sürat devam ediyor.

Saadet Partisi’nin ortak aday Abdullah Gül önerisi CHP tabanından değilse de parti içinden olumlu karşılandı. Ancak bazı CHP’li vekilleri de açıkça bu fikre karşı olduklarını açıkladı. İyi Parti ise “adayımız Akşener” yanıtıyla Gül ihtimaline şu an için kapıları kapattı.

Dün Parti Meclisi’nden ittifak yetkisi alan Kılıçdaroğlu, bugün Akşener’le bir görüşme daha gerçekleştirecek.

Görüşmeden çıkacak olası olumsuz yanıtta geriye CHP ve Saadet Partisi’nin ortak adayı Abdullah Gül seçeneği kalmış olacak.

CHP içinden gelecek tepkilerin bu adımı zora sokabileceği ancak Kılıçdaroğlu’nun Ekmeleddin tercihinde olduğu gibi, yine böyle bir adım atma ihtimalinin olduğu belirtiliyor. Öte yandan Gül’ün CHP-SP desteğiyle aday olmayı kabul edip etmeyeceği tartışma konusu olurken, tam da bu tabloda AKP için olası bir bölünme senaryosu gündeme geliyor.

DAVUTOĞLU-GÜL, ARINÇ-ERDOĞAN

Önceki gün kulislere yansıyan ve Abdullah Gül’ün talebiyle gerçekleştiği ifade edilen Gül-Davutoğlu görüşmesi AKP içinde yıllardır devam eden bölünme senaryolarına güç kazandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu görüşmeye Bülent Arınç hamlesiyle yanıt verdi. Arınç, Erdoğan’la yaptığı görüşme sonrasında “AK Parti’den başka bir partiye başımı çevirmem. Başka bir partiyle ilgili olumlu kanaatimi de ortaya koymam. AK Parti’nin adayı konusunda da durum bundan ibarettir. Ben ne AK Parti ne onun genel başkanı, zarar verecek hareketin içinde olmam. Ben iyi bir AK Partiliyim” açıklaması yaparken, Gül’ün adaylığı konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin bir soruya, “Her konuyu görüştük ama bu konuda açıklama yapma yetkisini kendimde görmüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız arzu ederlerse kendileri söyleyebilir. Bize izin verirlerse biz de konuşuruz. Ama çok özel konuşmalarımızı şimdilik mahrem tutuyoruz” yanıtını verdi.

Hürriyet’ten Hande Fırat’ın haberine göre, Abdullah Gül’ün yanında Ali Babacan, Sadullah Ergin, Beşir Atalay gibi AKP’nin bir dönem merkez kadrosunda yer almış isimler var. Gül’ün eski başbakan Ahmet Davutoğlu’na da hem kendi adaylığı konusundaki görüşlerini sorduğu, hem de olası adaylığı için destek istediği belirtiliyor. Fırat’a göre, Davutoğlu’nun temkinli yaklaştığı yorumları var.

Ancak görüşmenin ertesinde Davutoğlu’na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesinin attığı manşet, Davutoğlu’nun temkinli yaklaştığı yorumlarını zayıflatıyor.

AKP’ye yakın bir anket şirketinin sahibi, 50 AKP’li vekilin Saadet Partisi’ne geçip Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanı adayı göstereceği iddiası tartışma konusu olurken, İyi Parti ve CHP’nin dışarda kaldığı bir tabloda Gül’ün sadece Saadet Partisi’nin adayı olup olmayacağı merak konusu. Bunun zayıf bir ihtimal olduğu belirtilirken, Temel Karamollaoğlu’nun bu süreçte attığı kritik adımlar ve eski AKP’lilerin Gül’e desteği tabloyu daha da ilginç bir hale getiriyor. Bugün hem Gül-Karamanoğlu görüşmesi, hem de bu görüşmenin ardından yapılacak Kılıçdaroğlu-Akşener görüşmesi Gül’ün adaylık sürecini büyük oranda netleştirecek gibi görünüyor.

Solhaber

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)