Son Dakika Haberler

AKP’li 800 avukat, hakim olarak atandı. Yargıda kadrolaşma hızla artıyor 

AKP’li 800 avukat, hakim olarak atandı. Yargıda kadrolaşma hızla artıyor 
Yorum Yap

AKP’li 800 avukat, hakim olarak atandı. Yargıda kadrolaşma hızla artıyor

Yargıdaki kadrolaşma hızla devam ediyor. Mülakat sistemiyle hakimlerin içindeki AKP yöneticisi sayısı hızla artıyor.

Mülakatlarda, yazılı sınavda 80’in üzerinde puan alan birçok isim elenirken, 55-60 puan alan avukatlara hakimlik yolu açıldı.

Mülakat sistemi sayesinde birçok avukat, kendisinden daha yüksek puan alanlarının ‘önüne geçip’ hakim olurken, hakimlerin içindeki “AKP yöneticisi” sayısı gittikçe artıyor…

 

AKP'li il-ilçe yöneticisi 800 kişi hakim yapıldı!

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, önceki gün AKP’li sekiz yüz avukatın hakim olarak atandığını açıkladı. Yarkadaş, atanan isimlerin birçoğunun il ve ilçe yöneticisi olduğunu söyledi.

Abc’nin haberine göre; Adalet Bakanlığı’nın “Avukatlıktan hakemliğe geçiş sınavı mülakat sonuçları” önceki gün açıklandı. Mülakatlarda, yazılı sınavda 80’in üzerinde puan alan birçok isim elenirken, 55-60 puan alan avukatlara hakimlik yolu açıldı.

Atamalara tepki gösteren CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş “En büyük adaletsizlik Adalet Bakanlığı’nda yaşanıyor” dedi. AKP’nin “parti devleti” kurma çalışmalarını yargı kurumlarında da sürdürdüğünü belirten Yarkadaş şöyle konuştu:

“Yargı çevrelerinden edindiğim bilgiye göre, avukatlıktan hakimliğe geçiş sınavında iç karartıcı bir tablo var. Sonuçları referandumdan sonra açıkladılar… Kadrolaşma tartışması yaşanmasın diye referandumun bitmesini beklediler. Önceki gün açıklanan mülakat ve atama sonuçları zaten kadrolaşmayı açıkça gösteriyor. Yazılı sınavda 80 puan alan avukatlar devre dışı bırakılıyor. 55-60 puan alanlar ise mülakatı geçiyor. Bu kişilerin tek özelliği ise AKP’de yöneticilik görevinde bulunmaları… AKP, kadrolarını hakim yaparak yargıyı kontrol altında tutmak istiyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)