Aleviler Kadıköy’den seslendi: “Tutuklu canlarımız serbest bırakılsın”

Aleviler Kadıköy’den seslendi: “Tutuklu canlarımız serbest bırakılsın”

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve bağlı kurumlar, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Erzincan şube yöneticileri ve üyelerinin tutuklanmasına tepki göstermek için bugün saat 13:00’te Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması yaptı.

Açıklamaya Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Derneği (AKD), Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE), Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği (HSAKD), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) ve Garip Dede Dergahı başkanları katılım gösterdi.

Basın açıklamasında şunlar ifade edildi:

TUTUKLANAN ARKADAŞLARIMIZ DERHAL SERBEST BIRAKILSIN…!

“OHAL ve KHK lar ile hayatın her alnında gerici, anti-demokratik faşizan uygulamaların yerleştirildiği karanlık bir dönemden geçmekteyiz.

Yaşadığımız süreçte düşünce ve ifade özgürlüğü neredeyse ortadan kaldırılmış, AKP’nin haksız, hukuksuz, keyfi uygulamalarına eleştiri getiren, muhalefet eden tüm kesimlerin susturulması için OHAL seferber edilmiştir.

OHAL ve KHK’lar aracılığı ile gerçek anlamda mücadele muhaliflere karşı yürütülmektedir. Onlarca muhalif gazeteci içeridedir. Binlerce akademisyen, aydın, yazar, çizer hapse atılmış veya haklarında adli soruşturmalar açılmıştır. Ve bu baskı ve sindirme rejimi hız kesmeden devam etmektedir. Bu zulmü gerçekleştirenler, bilinçli bir biçimde Aleviler ve Alevi Kurumlarını hedef alarak provokasyon yaratmak istemektedir.

Aralarında Alevilerin katkıları ile kurulmuş ve AKP iktidarı eliyle kapatılmış olan TV 10 yöneticilerinin de bulunduğu birçok kişi tutuklanmıştır.

PSAKD Sarıyer Şubesi üyemiz Haydar Yıldırım, %80 engelli raporu olmasına rağmen 4 Ekim 2017 tarihinden beri tutukludur.

En son, Erzincan PSAKD yöneticileri ve üyeleriyle birlikte toplam 16 canımız tutuklanması, Alevilere dönük bu baskı ve sindirme rejiminin devamıdır.

Bizler yoldaşlarımızın gözaltına alınıp tutuklandığı süreçten itibaren biliyoruz ki asıl amaç Alevileri esir almaktır. Onlar, Pir Sultanın direnciyle Alevi Hak Mücadelesine emek veren canlarımızdır.

Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkan Yardımcısı Erol YETER ve şube üyelerinin tutuklanması o bölgede Alevi örgütlenmesini ve hak talep mücadelesini sekteye uğratma çabasıdır. Aleviler yüzyıllardır bütün baskılara, katliamlara, inkar politikalarına ve iftiralara karşı Hüseyni duruşunu göstermiştir. Baskıların bizleri yıldırmayacağını ve yolumuzdan döndüremeyeceğini buradan bir kez daha belirtiyoruz. .

Biz Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri olarak buradan ilan ediyoruz ki; Zulüm edebilirsiniz, zorluklar yaşatabilirsiniz, ama asla bizi teslim alamazsınız.

Alevi toplumu olarak, var olduğumuz günden beri demokrasiyi, özgürlükleri, laikliği ve en önemlisi de barışı savunduk. Savunduğumuz bu değerler uğruna da çok ciddi bedeller ödedik. Ancak, barış, demokrasi, eşit yurttaşlık ve laiklik mücadelesinden asla vaz geçmedik. Tutuklanan canlarımız derhal serbest bırakılmalı ve AKP iktidarı, Aleviler üzerinden ülkeyi içine sokmaya çalıştığı politikadan bir an önce vaz geçmelidir.

Bilinmesini istiyoruz ki her türlü baskıya rağmen bizler, inancımızın özgürlük mücadelesini yürütmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Alevi Kurumları başta olmak üzere bütün demokrasi güçleri ile birlikte kol kola bu ülkeyi karanlıktan aydınlığa çıkaracağız.

Ve haksız hukuksuz ve düzmece gerekçelerle tutuklanan arkadaşlarımız serbest bırakılana kadar bu işin peşini bırakmayacağız.

Yaşasın Hak ve Hakikat Mücadelemiz!”

Sezgin KARTAL

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: