Aleviler, Zeynep Yıldırım için Meclis’in önündeydi: “Biz buna yezitlik diyoruz.”

Aleviler, Zeynep Yıldırım için Meclis’in önündeydi: “Biz buna yezitlik diyoruz.”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği başta olmak üzere, Alevi kurumlarının önde gelenleri ve bir grup milletvekili Meclis önünde Cemevi Sarıyer şube başkanı Zeynep Yıldırım’ın gözaltına alınması ve cemevlerine yönelik çirkin saldırılar ile ilgili basın açıklaması yapmak istedi. Grubun basın açıklaması yapmasına izin vermeyen polis, gruba şiddet uyguladı.

CHP milletvekili Veli Ağbaba,
“Sayın Cumhurbaşkanı verdiği sözleri unutuyor. Ülkenin birçok yerinde cemevleri saldırı ile karşı karşıya kalıyor. Burada bulunan milletvekilleri olarak bu saldırıyı kınıyoruz. Burada bulunan Dernek başkanları ile birlikte
inanç merkezlerine yapılan saldırının karşısında duracağımızı buradan belirtiyoruz. Türkiye”nin kutuplaşmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

“Biz buna yezitlik diyoruz.”

Basın açıklamasının ardından HDP Milletvekili Kemal Bülbül şunları söyledi:

“Bu konuyu Meclis kürsüsünde de gündeme getirdik. Bu saldırı hakkın hakikatina yapılmış saldırıdır. Bu saldırı sistematik bir saldırıdır. Devletin ve hükümetin sürekli kinci, Alevileri yok sayan, aşağılayan, tecrit eden yaklaşımıdır. Biz buna yezitlik diyoruz.”

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan ise şunları söyledi:

“Biz yapılan saldırı için açıklama yapmak istedik bize izin vermediler. Bizler cemevlerinin ibadethane olduğunu vurgulamak istiyoruz. Cemevleri Alevilerin ibadet haneleridir. Umarım gözaltında olan arkadaşlarımız yakın zamanda serbest kalır.”


Ali Haydar Çelebi

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: