Son Dakika Haberler

“Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyen IŞİD’liye Reyhanlı’da kitlesel cenaze töreni düzenlendi

“Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyen IŞİD’liye Reyhanlı’da kitlesel cenaze töreni düzenlendi
Yorum Yap

IŞİD teröristine kitlesel cenaze töreni yapıldı, kaymakamlık “bir daha izin vermeyeceğiz” dedi

2012’de “Alevilerin kökünü kazıyacağız” dediği görüntülerle gündeme gelen, 2014’te IŞİD’e biat eden ve daha sonra Ceyş’ul İzze komutanı olan Abdülbasit el-Sarut adlı cihatçı, Hama’nın kuzey kırsalında devam eden çatışmalarda yaralandı, Hatay’da kaldırıldığı hastanede öldü. El-Sarut’a Reyhanlı’da kitlesel cenaze töreni düzenlendi

Ceyş’ul İzze adlı cihatçı örgütün komutanlarından Abdülbasit el-Sarut, Hama’nın kuzey kırsalında Suriye ordusunun topçu saldırısı sonucu ağır yaralanarak Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde getirildiği hastanede tedavi altına alındı. Cihatçı terörist 8 Haziran’da öldü.

Reyhanlı Tevhid Cami’nde Abdülbasit el-Sarut adlı terörist için kitlesel bir cenaze töreni düzenlendi. El-Sarut’un cenazesi daha sonra tekbirlerle Suriye’ye gönderildi.

Kaymakam: “Bu tür provokasyonlara müsaade edilmeyecek”
Reyhanlı Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, kişisel Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Suriyeli muhaliflerin komutanlarından birinin cenazesinin, konvoy şeklinde Suriye Bayraklarıyla ve sloganlarla izinsiz gösteriye dönüştürülmesi kabul edilemez ve sorumsuzca bir davranıştır. Bu tür provokasyonlara açık eylemlere müsaade edilmeyeceğinin bilinmesini rica ederim. Sükûnetini ve vakarını koruyan Reyhanlı halkına da ayrıca teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Çobanoğlu, bir takipçisinin sorusu üzerine de “Tekrarına müsaade etmeyeceğiz” diyerek yanıt verdi.

Milletvekillerinden tepki

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları TBMM’de yaptığı basın açıklamasıyla Süleyman Soylu’ya “Alevilerin kökünü kazıyacağız diyen IŞİD üyesinin cenazesindeki gösterilere nasıl izin verildi?” diye sordu.

TİP Hatay Milletvekili Barış Atay ise konuyu Meclis’e taşıyarak, El-Sarut adlı terörist hakkında soruşturma olup olmadığını sordu.

El Sarut adlı terörist kimdir?

Sendika.org’un verdiği bilgiye göre; muhaliflere yakın kaynaklar, Humus doğumlu olan El-Sarut adlı teröristin, savaştan önceki profesyonel futbolculuğunu ve 2011’de başlayan eylemlerde öne çıkan bir figür olduğunu yazdı.

Nitekim El-Sarut, gerçekten yaptıklarıyla “öne çıkan” bir isimdi.

2012’de katıldığı bir eylemde “Alevilerin kökünü kazıyacağız” diyerek kitleye tempo tutturan El-Sarut, daha sonra Humus kırsalında aktif olan ve ÖSO bünyesinde yer alan “Bayada Şehitleri Tugayı” adlı örgütü kurdu.

2014’te ÖSO’nun Humus’taki yenilgisini takiben El-Sarut ve örgütü kentten çekildi ve daha sonra IŞİD’e biat etti. Bununla ilgili haberler muhaliflere yakınlığıyla bilinen kaynaklarda da yer aldı.

El-Sarut, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğratılmasının ardından İdlip vilayetine geçti ve sonunda Ceyş’ül İzze’ye katıldı. Hama’nın kuzeyi ve Gab Ovası’ndan etkin olan bu örgüt, Şam’ın Fethi Cephesi (eski adıyla Nusra) öncülüğünde kurulan Heyet-i Tahrir’uş Şam’a yakınlığıyla biliniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: