Son Dakika Haberler

Hangi sıfatla İmralı’ya gittiği bilinmeyen Ali Kemal Özcan: “Sayın Öcalan, yerli ve milli bir şahsiyettir”

Hangi sıfatla İmralı’ya gittiği bilinmeyen Ali Kemal Özcan: “Sayın Öcalan, yerli ve milli bir şahsiyettir”
Okunma : Yorum Yap

Ali Kemal Özcan: “Yerli ve milli bir şahsiyettir” diye nitelendirdiği Öcalan’ın mesajını paylaştı

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, 23 Haziran seçimlerine iki gün kala Abdullah Öcalan ile görüşerek HDP’ye “tarafız olun” çağrısı yaptığını iddia ettikleri mektubu AA ve İHA aracılığıyla kamuoyuyla paylaştı. Özcan, “Öcalan yerli ve milli bir şahsiyettir” dedi. Özcan, 16 Nisan referandumunda da “Evet” yönünde çalışma yürütmüştü.

23 Haziran seçimlerine 2 gün kala Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen HDP ile ilgili İmralı’nın yaptığı çağrı tartışma yarattı. İHA ve Anadolu Ajansı’nın servis ettiği mesajın Öcalan’ın avukatları arasında yer almayan akademisyen Doç. Dr. Ali Kemal Özcan tarafından duyurulması ise ayrıca tartışma konusu oldu. “Devlet uygun gördü” diyerek Öcalan’la görüşmesini açıklayan ve yazdığı mektubu kamuoyuyla paylaşan Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, bir anda gündemi değiştirdi.

DEVLET UYGUN GÖRDÜ, GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİ

İmralı Cezaevi’nde Öcalan ile bir araya gelen Doç. Dr. Ali Kemal Özcan görüşmeyi şöyle açıkladı:

“Devletin de bunu uygun görmesi sonucunda İmralı’da görüşme gerçekleşti. Birkaç saat önce oldu. Ben İmralı’dan geliyorum. Oradaki görüşmelerde şunu müşaade ettik ki, bundan birkaç gün önce Abdullah Öcalan kendisinin iki avukatına bir sayfalık el yazması vermiş. Abdullah Öcalan’la uzun bir değerlendirme yaptık. Görüşme esnasında söz açıklamaya gelince, o açıklandığını sanmaktaydı, bizden öğrendi ki 18 Haziran avukatlara savcılık üzerinden teslim edilmiş olan açıklama yayınlanmamış. Abdullah Öcalan öğrenince tepki gösterdi. Bana atfen şöyle bir not verdi. Notta, ‘Sayın Rezan ve Nevroz arkadaşlar, ben sizden sonra Ali Kemal Özcan hocayla görüştüm. Kendisine özgü geniş bir literatürü vardır, umarım paylaşırsınız. Bildiriyi kendisine de okudum. Nasıl açıklanır değerlendirileceğini tartıştım. Birlikte bildiriyle özüne uygun bir biçimde toplantı ve toplantılarda açıklayıp yorumlamanızın da yararlı olacağınızı kanısındayım. Görüşmek dileğiyle selam ve saygılarımla’ ifadeleri yer aldı. Avukatlara ulaşmaya çalıştım ancak herhangi bir cevap alamadım. Ben bir emaneti açıklıyorum. Emanete ihanet edilmez, sadece avukatlar değil, hiç kimse emanete ihanet edemez.”

Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, İmralı’da görüştüğü Öcalan’ın avukatlarına teslim ettiği mektubu basın mensuplarıyla paylaşırken mektubun kamuoyundan gizlendiğini açıkladı. Özcan, Öcalan ile ilgili “yerli ve milli bir şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)