Amerika’nın geleceğine örnek: Türkiye

Britanya’nın saygın gazetelerinden The Guardian’ın yazarı Liz Cookman, ‘Eğer Amerika’nın geleceğini görmek istiyorsanız Türkiye’ye bakın’ başlıklı bir yazı yayımladı. Yazısında ABD Başkanı Donald Trump’ın icraatlarından ‘korkanlara’ seslenerek: “Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bütün bu korkulanları çoktan yaptı.” dedi.

 

Cookman  yazısında, Türkiye’nin otoriter rejim sarmalına girmesinin dikkate alınması gerektiği uyarısında bulunurken “Eğer Trump’a karşı çıkmazsak bize neler olacağını gösteriyor. ABD başkanının ‘korkulan’ icraatlarını Erdoğan çoktan yaptı. Bunlar, ülkelerinin ileri taşımaktan çok kendi güçleriyle ilgilenen egomanyaklar” dedi.

 

Cookman, “Türkiye hakkında birkaç makale okuyup yorum kısmına ‘Uyanın, Erdoğan bir diktatör’ demek kolay” ifadesini kullandı. “ABD’ye bakın, bu iş böyle başlıyor. Böl ve yönet. Ayrıca unutmayın; Türkiye yakın zamana kadar Ortadoğu’nun demokratik yol göstericisi olarak lanse ediliyordu. Ama birkaç yılda korku ve paranoyanın körüklenmesi ülkenin İslamcılığa ve ‘Büyük Birader’ devletine dönüştü.”  Yazar ayrıca, bir ülkenin basını düşman ilan etmesinin o ülkedeki insanların iktidardakiler tarafından kolaylıkla manipüle edilebileceğini belirtirken şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’deki gazeteciler, sıklıkla neler olup bittiğini haber yapmakla tutuklanmamak için bütün haberi yazmamak ikileminde gidip geliyor. Yabancı gazeteciler bile kendilerine otosansür uygularken ‘başlarına herhangi bir şey’ gelmemesi için haberlerini iki kere kontrol ediyor.”

 

“Çok ileri gitmeden önce ABD’deki bağımsız medyanın kötülenmesine karşı çıkmalıyız” diyen Cookman, “Erdoğan’ın Türkiye için iyi olmadığı gibi Trump da Amerika için iyi değil. İkisi de ülkelerinin kimliklerini değiştiriyor. Sessiz kalarak, işbirliği yaparak, Trump gibi kişilere resmi ziyaret göndererek onların eline daha fazla güç veriyoruz.” diyerek yazısını sonlandırdı.

%d blogcu bunu beğendi: