Analar cem yürütemez mi? / Gülfer AKKAYA - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Analar cem yürütemez mi? / Gülfer AKKAYA

Analar cem yürütemez mi? / Gülfer AKKAYA
Yorum Yap

Analar cem yürütemez mi?

Ocak ayının son haftası ile şubat ayını kapsayan Hızır ayını geride bıraktık. Alevilik inancı için çok önemli olan Hızır ayında Aleviler cemevleirinde cem kurdular, muhabbetler düzenlediler, oruçlar tutup lokmalar dağıttılar. Hızır’a dua ettiler.

Hızır cemlerini yürütenler neyse ki sadece Dedeler olmadı, Analar da oldu. İki Ana iki farklı cemevinde iki cem yürüttü.

O kadar.

Narin Ana Weil Cemevi’nde, Naime Ana ise Hamburg Alevi Kültür Merkezi’nde.

Öncelikle bu ki cemevimizi yapıkları bu çok değerli hizmetler için kutlamak istiyorum. Ve saygıyla selamlıyorum.

Alevilik inancı ki kadın ve erkeği eşit görür, Alevilik inancı ki Ana ve Dede ile temsil edilir, cemleri Ana ve Dedeler yürütür, ama bugün dahi Hızır ayında (bilebildiğim kadarıyla) sadece iki ana, iki cem yürütebildi.

Bilinmeli ki bu iki Ana dün, bugün ve yarın için çok önemli bir hizmeti üstlendi. Dirençleri ve Yol’u yürütme çabalarına aşk ola.

Çünkü Alevi toplumunda Ana olmak ne yazık ki zor. Çok zor. Hor görülmekten, erkeklerin psikolojik, sosyal, duygusal şiddetine uğramaya dek çok fazla alanda çok fazla zorluğu yaşamanız demek.

Bu cemleri yürütürken bile Analarımızın baskı ve zorluklar yaşadığını tahin etmek zor olmasa gerek. Özellikle kimi cinsiyetçi, Anaları cem yürütmekten alıkoymaya çalışacak kadar Aleviliği karşısına alabilen Dedeler olduğunu, onlara koltuk çıkan yönetici erkekler olduğunu biliyoruz. Bunlara bizzat şahit oluyoruz.

Aleviliği Alevi erkekler ve kimi Dedeler erkekleştirdi derken bu fikri kabul etmeyenler, Anaların ne zorluklarla Hızır cemi yürüttüklerine baksınlar.

Ama neyse ki az sayıda da olsa saygıyı ve sevgiyi hak eden Dedeler var. Kurum yöneticisi erkekler var. Alevi kurumlarına üye erkekler var. İşte kadınların haklı direnci ve ısrarlı mücadelesine sahip çıkan bu Dedeler ve yöneticilerin sayısı ne kadar artarsa Aleviliğin asimilisyonu, erkekleştirilmesi de o derece azalır.

Alevi toplumu inandığını iddia ettiği eşitlik için bir adım daha atmış olur.

Alevi toplu bu ısrar ve dirençle kendisini var edecektir. Çünkü Alevi toplumu o kadar cinsiyetçileştirilip kendi inancından kopartılmış ki Analar cem yürütemez fikrine inanan geniş kesimler mevcut. Çünkü Ana kadınmış. Ya ne olacaktı? Ana kadından olur. Alevilik inancında kadın erkek diye iki cins arasında ayrım yok ki. Her iki cins Can’dır.

Ve yine Alevilik inancında kadın olduğun için şunu yapamazsın, bunu yapamazsın diye kaideler yoktur. Olamaz da. Bunlar erkek egemen din ve inançların kadın karşıtı kanunları. Kadıncıl inanç olan Aleviliğin değil.

Bu yıl Hızır ayında iki Ana tarafından yürütülen bu iki cem ve kadın erkek eşitliğine inanıp cemlerini bu minvalde yürüten Dedelerimizin cemleri hiç kuşkusuz Alevi toplumu için çok önemli hizmetler olmuştur.

Tarih her şeyi yazdığı gibi bunları da yazıyor.

Anaların cem yürütmesini engellemek için uğraşan Dedelerin de bir kez daha oturup düşünmelerini öneririz. Alevilikte Ana cem yürütemez mi? Emin misiniz?

Peki tüm bu gelişmelere karşı Türkiye ve Avrupa’daki İnanç Kurulları ne diyor? Neden Anaların cem yürütmesinin önünün kesilmesine İnanç Kurullarının bir açıklaması yok?

Bir kere daha anımsayalım ki toplumun yönünü belirleyen tabandır. Biz kadın-erkek Analarımıza sahip çıkmaya, onları cem yürütmek için çağırmaya devam edelim. Hızır yoldaşımızdır.

Kadıncıl aşk ile…

Gülfer AKKAYA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: