“Ankara Gar Katliamı” duruşmasının birinci günü tamamlandı

10 Ekim Ankara Gar Katliamı  ikinci duruşması, bugün başladı. Polis operasyonu sırasında kendini patlatan Halil İbrahim Durgun’un eşi Esin Altıntuğ tutuklandı. Taha Güneş iddiaları reddetti. Tutuklu sanık Abdülmubtalip Demir’in avukatlara hakaret ve küfür etmesi üzerine salonda gerginlik yaşandı.

 

Şüpheli Halil İbrahim Durgun’un eşi sanık Esin Altıntuğ tutuklandı

“Silahlı terör örgütüne üye olma” ve “tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak” iddiasıyla tutuksuz yargılanan Esin Altıntuğ, ikinci duruşmada hazır bulundu. Altıntuğ, eşi Halil İbrahim Durgun ile aynı evdeyken polis baskını olmuş ve Durgun kendisini patlatarak yaşamına son vermişti. Altıntuğ’un  duruşmaya başı açık, sarıya boyanmış saçlarıyla katılması dikkat çekti.

Altıntuğ, savunmasında suçlamaları reddederek, eşinin bu işlerle bağlantısı olmadığını iddia etti. Halil İbrahim Durgun’u alkol, sigara ve gece hayatına düşkün birisi olarak tanımlayan eşi, sonradan dine yöneldiğini söyledi. Kendisinin de eşinin baskısı sebebiyle kapandığını ve istemeyerek haremlik-selamlık yaşadığını aktaran Altıntuğ duruşmaya başı açık, sarıya boyanmış saçlarıyla katıldı. Mağdur ailelerin avukatları, sanığın mahkemeyi etkilemek için farklı bir imajla geldiğini öne sürdüler.

Avukatların çapraz sorgulamasına benzer cevaplar veren Altıntuğ, “Ben çok zor günler geçirdim” dedi. Bunun üzerine katliamda yakınlarını kaybedenler, “Kocan bizim canlarımızın ölümünden sorumlu” diye bağırdılar. Avukatlar, çelişkili ifadeler veren sanığın tutuklanmasını talep etti. Mahkeme Altıntuğ’un tutuklanmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti karar aşamasındayken şüphelinin telefonuyla mesajlaştığı görüldü. Avukatlar, sanığın telefonuna el konulması gerektiğini belirtince, Altıntuğ’un telefonuna da el konuldu.

 

Taha Güneş: ‘BU HUKUKA GÜVENMİYORUM’

Davanın ikinci oturumu, sanık Taha Güneş ile başladı. Güneş’in, daha önce El Kaide soruşturması kapsamında gözaltına alındığı bilinmekle birlikte, IŞİD kamplarında da itirafçılar tarafından eğitim aldığı iddia ediliyor. Örgütün bomba yapımında kullanılan kimyasalların sorumlusu olduğu iddia edilen Güneş, çok sayıda mühimmat ve silahla birlikte Abdülmubtalip Demir ile yakalanmıştı.

Güneş, IŞİD ile bağlantısı olduğu şüphesiyle hakkında soruşturma yürütülen amcasının oğlu İsmail Güneş ve ağabeyi Ahmet Güneş ile bu konuda bağlantısı olmadığını iddia etti. Yaşananların komplo olduğunu söyleyen Güneş, hedef olarak seçildiğini iddia etti.

Güneş, üniversite öğrenimini tamamladığını, aylık 500 liraya Halil İbrahim Durgun’un şirketinde çalıştığını ve olayla ilgisinin olmadığını belirtti. Bulunduğu yeri bildirene 300 bin TL ödül verileceği hatırlatılan Güneş, müşteki avukatlarının sorularını cevapsız bıraktı.

Güneş, savunmasında “Bu hukuka güvenmiyorum. Allah’ın hukuku insanlara atfettiği bu yapıya inanmıyorum. Burada bulunmamın nedeni Müslüman olmamdan dolayıdır. İnsan kaynaklı anayasayı reddetmem kaynaklıdır” dedi. Birçok zanlının fotoğrafının gösterildiği Güneş, hiçbirini teşhis edemediğini, hiçbirini tanımadığını söyledi.

 

Abdülmubtalip Demir: ‘HANGİSİ FETÖ’DEN YARGILANIYOR’

Taha Güneş ile birlikte çok sayıda mühimmat ve silahla birlikte yakalanan tutuklu sanık Abdülmubtalip Demir’in savunmasıyla duruşma devam etti. Yalnızca eniştesi Yunus Durmaz ve Müslüman olması nedeniyle davaya dahil edildiğini ileri süren Demir, tahliyesini talep etti.

Suçlamaları reddeden ve örgütle bağlantısı olmadığını iddia eden Demir, KCK davalarına katılan avukatlara küfrederek mahkeme heyetiyle aynı dini değerlere sahip olmadığını söyledi. Bunun üzerine duruşma salonunda gerginlik yaşandı. Ailelerin tepkisi nedeniyle, sanıklar kısa süreliğine mahkeme salonundan çıkarıldı. Mahkeme heyetinin uyarıları sonrası dava devam etti.

Demir savunmasını “Sanık olmamın tek sebebi, Müslüman olmam ve Yunus Durmaz’ın eniştesi olmam. Kaynımın evinde parmak izimin çıkmasında ne var? Birbirimize misafirliğe gitmemizde ne var? Dönemin Başbakanı olan şahıs FETÖ lideriyle fotoğrafları vardı hâlâ nasıl yönetiyor ülkeyi? Zamanında çekilmiş video ve resimleri var. Hangisi FETÖ üyeliğinden yargılanıyor? FETÖ üyesi diyebildiniz mi? Bunlara soru bile soramadınız” diye sürdürdü.

Sanıkların sorulara benzer cevaplar vermesi dikkat çekti.

10 Ekim ANKARA Gar Katliamı davası, 10 Şubat Cuma gününe kadar Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edilecek.

%d blogcu bunu beğendi: