Araştırma sonucu şaşırtmadı: Halkın yüzde 78’i Suriyelilerin güvenlik sorunu yarattığını düşünüyor

Araştırma sonucu şaşırtmadı: Halkın yüzde 78’i Suriyelilerin güvenlik sorunu yarattığını düşünüyor

Halkın gözünde Suriyelilerin nasıl bir imaja sahip olduğunu ölçen Ekonomistler Platformu’nun Aksoy Araştırma’ya yaptırdığı ankete göre halkın büyük çoğunluğu Suriyelileri ‘güvenlik sorunu’ olarak görürken, yarısı mültecilerden alışveriş bile yapmayacağını söylüyor.

Aksoy Araştırma’ya yaptırılan ankete 1500 kişi katıldı. Anketin sonuçları bugün platformun sitesinden duyuruldu.

Ankete katılanların yüzde 51’i erkek, yüzde 49’u kadın. Yüzde 41’i ise 25-44 yaş grubundan. Sorulara yanıt verenlerin yüzde 37,5’i ilkokul mezunu, yüzde 16’sı ortaokul, yüzde 27,7’si lise, yüzde 7,5’i ise dört yıllık üniversite mezunu.

Katılımcıların yüzde 18’i İstanbul’da, yüzde 12,7’si İzmir’de, yüzde 12’si Adana’da, yüzde 11,8’i de Ankara’da yaşıyor.

‘Ucuza çalışıp Türkleri işsiz bırakıyorlar’

Ankette “Suriyeliler Türkiye ekonomisi üzerinde sizce nasıl bir etki yaratıyor?” sorusuna yüzde 38,7’si ‘olumsuz’, yüzde 27’si‘çok olumsuz’, yüzde 18,7’si ‘ne olumlu ne olumsuz’, yüzde 14,2’si ‘olumlu’, yüzde 1,5’i de ‘çok olumlu’ cevabını verdi.

Ankete katılanların yüzde 69’u Suriyelilerin iş piyasasında olumsuz etki yarattığına inanıyor. Katılımcıların yüzde 69,8’i, Suriyeliler için “Daha ucuza çalışıp Türklerin işsiz kalmasına neden oluyorlar” diyor.

“Suriyeliler şehrinizdeki ev kiralarını etkiledi mi?” sorusuna yüzde 67,2 “Kiraların artmasına neden oldu”, yüzde 25,5’i de“Bir etkisi olmadı” cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 65,8’i, Suriyelilerin Türkiye’de işyeri açmasına karşı.

Ankete katılanların yüzde 52,7’si Suriyelilere çalışmanın izninin ‘zor verilmesi’ni isterken, yüzde 66,3’ü aynı zorluğun vatandaşlık verilirken de çıkarılmasını düşünüyor.

“Güvenlik ve asayiş sorunu yaratıyorlar”

Katılımcıların yüzde 78,2’si, “Suriyelilerin Türkiye’de asayiş ve güvenlik açısından yarattığı durumu nasıl tanımlarsınız?” sorusuna “Güvenlik ve asayiş sorunu yaratıyorlar”, yüzde 16,8’i de “Güvenlik ve asayiş sorunu yaratmıyor” yanıtını verdi.

“Alış veriş yapmam”

“Suriyeliler tarafından kurulan bir işyeriyle alışveriş yapar mısınız?” sorusuna da yüzde 51’i “Kesinlikle yapmam”karşılığını verdi.

 

kaynak: Diken

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: