Arkaları Sağlam: IŞİD Sanıkları Avukatlara; Polis, Mağdur Ailelere Saldırdı

10 Ekim 2015 tarihinde 101 kişinin öldüğü Ankara Gar Katliamı Davası’nın ikinci duruşması Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor.

Patlamada eşini yitiren Mehtap Sakinci Coşkun, müşteki sıfatıyla konuşurken katliamda ölen 101 ismi tek tek sanıkların yüzüne bakarak okudu.Liste biterken sanık Mehmeddin Baraç, “Yasin Börü” diye bağırınca salon karıştı.

İzleyici sıralarında oturan mağdurlar pet şişeleri sanıklara fırlattı. Bu sırada bazı mağdurlar sanıkların tarafına geçip onlara vurmaya çalıştı. Bazı polislerin patlamada eşini yitiren bir kadına vurduğu görüldü. Bazı avukatlar da sanıkların üzerine gidip tepki gösterdi.

 

IŞİD SANIKLARI AVUKATLARA SALDIRDI

Salonda arbede yaklaşık 10 dakika sürdü. Jandarma gerginliğin devam etmesi üzerine sanıkları içeriye götürdü. Mahkum koğuşuna gittikleri sırada IŞİD sanıklarının müşteki avukatlarına saldırmaya çalıştığı görüldü. IŞİD’lilerin saldırı girişimi üzerine jandarma müdahalede bulundu.

 

DURUŞMA SANIKSIZ SÜRDÜ

Gar katliamı davası sanıkların cezaevine götürülmesinin ardından tekrar başladı. Sanıksız başlayan duruşmada söz alan müşteki avukatı Tugay Bek, çıkan olayların sanıkların provokasyonundan kaynaklandığını söyledi. “10 Ekim günü yaşananların bir benzerini bugün yaşadık” diyen Bek, kol numaralarını verdiği polislerin “O… çocuğu” diyerek mağdur ailelere saldırdığını söyledi. Bek, bir polisin de ailelere “Siz teröristsiniz” dediğini ifade etti. Bek, “Polis IŞİD’li sanıkların tarafında görünen bir tutum sergiledi” ifadelerini kullandı.

 

“Bu bir siyasi davadır, piyon katillerle bu dava bitmez”

Dün üç sanığın savunma yaptığı duruşmada bugün de aileler ve yaralılar müşteki sıfatıyla konuştu. 10 Ekim Davası’nın ikinci duruşmasında yaralılar, kamu görevlilerinden şikayetçi oldu. “Bu bir siyasi davadır, piyon katillerle bu dava bitmez” denildi.

 

O gaz atılmasa belki kızım hayattaydı

Katliamda kızını kaybeden baba Ali İzzet Sarıkaya, “Savcı bize katliamı yapanlarla polisleri aynı davada yargılayamayacağını söylemişi. Görüntüleri izliyoruz. Benim kızım yerde yatıyor. Doktorun biri de ona kalp masajı yapıyor. Gazdan dolayı gözlerinden yaşlar akıyor. O gaz atılmasa belki kızım hayattaydı.

 

“Bu katliamda kastı ve ihmali olan bütün kamu görevlilerinden şikayetçiyim.”

Katliamda yakınını yitiren Ağa Bayar, “Bu katliamda kastı ve ihmali olan bütün kamu görevlilerinden şikayetçiyim. Ayrıca bombalar patladıktan sonra alana gaz atan polislerden de şikayetçiyim” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: