Artemis’in köpekleri / Turabi SALTIK

Artemis’in köpekleri

Havuza gidelim dedik, havuz güzellerle dolu. Her güzel bir Artemis. ‘Bu faniler Artemis olup köpeklere parçalatmasınlar Kalender’ dedim. Söz dinleyen kim?

Artemis, Zeus’un kızı, Apollon’un kız kardeşi. Kardeşi Apollon’dan bir gün önce dünyaya gelmiş. Dünyaya gelir gelmez hemen ayağa kalkmış, loğusa olan annesi Leto’ya Apollon’u doğururken yardım etmiş. Annesinin doğum anında çektiği acıları görünce, bir de annesi Leto’nun, Zeus’un karsı Hera tarafından yeryüzünden kovulmasını öğrenince, Artemis evlenmekten iğrenmiş.

Artemis babası Zeus’a “Benim bakire kalmamı lütfet, bana bir yayla, hızlı uçan oklar, bir de ucu yanan meşale ver. Avcılar gibi giyindir, dağların peri kızlarından altmış tane yardımcı yanıma kat, yayıma, oklarıma baksınlar, dinlendiğim zaman köpeklerime gözcülük etsinler.” demiş.

O gün Zeus, kızı Artemis’in isteklerini gerçekleştirmiş. Sonra Artemis, hem ormanlarda gezinen Av tanrıçası hem de geceleri dünyayı, ormanları aydınlatan Ay tanrıçası olmuş.

Artemis, bir gün dağların peri kızlarıyla dolaşırken derin bir vadide, iki tarafı gür ormanlarla kapalı bir mağarada berrak bir kaynak su görmüş. Bütün gün av peşinde yorulan Artemis, dinlenmek istemiş, soyunmuş suya girmiş.

Peri kızları elleriyle parlak, güzel bir vücudu olan bakire Artemis’i yıkarlarken, ansızın oradan geçen Akteon adında yabancı bir genç, Artemis’i çıplak görmüş.

Artemis, fani bir erkeğin bakışlarıyla kirlendiğine inanmış, utançtan kıpkırmızı olmuş. Ne yapacağını şaşırmış, elleriyle yabancı gencin üzerine su serpmiş.

Üzerine su seriplen genç adam Akteon, anında bir geyik olmuş. Artemis’in köpekleri de geyiğe saldırmış onu parçalamışlar.

Kalender gülümsedi. Arkasına bakmadan yürüdü geldi benimle…

Turabi SALTIK

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: