Asimilasyon doğrultusunda Dersim’de uygulanan eğitim politikaları ve tarihi süreci / Celal TURNA - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Asimilasyon doğrultusunda Dersim’de uygulanan eğitim politikaları ve tarihi süreci / Celal TURNA

Asimilasyon doğrultusunda Dersim’de uygulanan eğitim politikaları ve tarihi süreci / Celal TURNA
Okunma : 9 views Yorum Yap

Asimilasyon doğrultusunda Dersim’de uygulanan eğitim politikaları ve tarihi süreci / 3

Dersim’de İdari Tedbirler: Tanzimat’tan (1839) önce Çemişgezek Sancağını saymazsak Devlet ‘düzen’ adına ilk kez 1847 yılında Hozat merkezli bir Kaza kurmuştur. Bu kazaya Şiğesen Aşiretlerini (Karaballar -benim aşiretim-, Abasanlar, Feratanlar, Laçinanlar, Qırxanlar) ile Mazgirt, Kuzican (Pülümür) bağlanmıştır.

1848 yılında Dersim Kaymakamlığına Mir liva Veli Paşa atandıktan sonra Koçgiri, Gercanis, Kemah, Kuruçay kazaları da Dersim’e bağlanarak Sancak yapılmıştır. Önce Erzurum’a, daha sonra Mamuratülaziz (Elazığ) Vilayetlerine bağlanmıştır. 1867 yılında Vilayet-i Umumiye Nizamnamesiyle, Çarsancak, Ovacık, Mazgirt, Kuzican (Pülümür), Kızılkilise (Nazmiye) Erzurum Vilayetinin Erzincan Sancağına bağlanır.

Dersim’ de ıslahat demek, Askeri Operasyon demektir. Özellikle 1867’den itibaren büyük hız kazanır. 1872 yılında Erzurum Valisi aracılığı ile Haydaran, Demenan, Karsan, Areyan(Areyıc), Alan ve Kureşan Aşiretlerinin muhtarlarından ve ileri gelenlerinden itaat ettiklerine dair imzalı taahhütler alınmıştır.

Dersim’e yollanan tüm paşalar kendi isimleriyle anılan GİZLİ DERSİM RAPORLARI yazmışlardır. Sayısı o kadar çoktur ki bugünkü yazımıza sığmayacak. Şu kadarını belirtmeliyim ki Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerine ait bu raporların ZİHNİYETİ hep aynıdır. Birbirini tekrar eden raporlardır. Çünkü amaç MUTLAKA ASİMİLASYONDUR.

Asimile edilemeyenler, vahşi yaratıklardır. Sergerdedir. Eşkiyadır. Soyları sopları kurutulmalıdır. Doğmaları bile suçtur.

Bu aşağılık raporları okuduğunuzda kendinizden bile şüphe edebilirsiniz.

Hiç kuşkunuz olmasın ki günümüzde de “DEVLETTE DEVAMLILIK ESASTIR” denilerek ASİMİLASYON sürdürülmektedir.

(Devamı gelecek…)

Celal TURNA

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: