Atilla Taş ve Murat Aksoy tahliye edildi 

Atilla Taş ve Murat Aksoy tahliye edildi 

Aralarında gazeteci  Murat Aksoy ve şarkıcı Atilla Taş’ın da olduğu 10’u tutuklu 29 kişinin ‘darbeye teşebbüs’ iddiasıyla yargılandığı davada savunma yapan Atilla Taş “Hukuk sopası ile dayak yemekten o kadar yoruldum” dedi. Savcının tahliyesini istediği Attilla Taş, Murat Aksoy ve Davut Aydın’ın tahliyesini mahkeme kabul etti. Diğer sanıkların tutukluluğunun devamına karar verilirken diğer duruşma 4 Aralık’a ertelendi. 

Evrensel’in haberine göre, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 25. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanan duruşmada aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy’un bulunduğu 13’ü bu davadan 13’ü ise ‘darbe teşebbüsü’ soruşturmasından tutuklu 26 sanık hazır bulundu. Mahkemenin başkanı duruşmayı başlattıktan sonra mahkemeye ulaşan evrakları okudu. 

Amcası olan, dayısı olan, ByLOck’u olan, kayınpederi olan kuş gibi uçarken Atilla Taş 14 aydır neden hapis yatıyor?

“Hukuk sopası ile dayak yemekten o kadar yoruldum” diyerek söz alan Atilla Taş şunları söyledi: “Atilla Taş ile terörle olsa olsa espriyle ancak yan yana gelebilir. Atilla Taş ne yapmış? Bir tweet atmış, bir gazetede yazmış, o gazetede yazmak suçmuş. Bu gazetede yazan bir tek ben miyim? Bu gazetenin Ankara temsilcisi savcılıktan elini kolunu sallayarak giderken, diğer yazarlara soruşturma dahi açılmazken, kimisi kaçmışken, günah keçisi bir ben miyim? Amcası olan, dayısı olan, ByLOck’u olan, kayınpederi olan kuş gibi uçarken Atilla Taş 14 aydır neden hapis yatıyor? Bana şöyle dense amenna.. Arkadaş sen takipçilerinin gazıyla eleştiriyi abarttın, mizah yaptın eyvallah. İyi de insan bunun için hapse mi atılır? Beni sosyal medyadan birazcık takip eden de gazetede yazmadan önce de yıllardır biraz muhalif olduğumu bilir zaten. Mahkemeler bizim için var, bize karşı değil. Adaletten hiçbir zaman vazgeçmedim. Beni adalete ve sevdiklerime kavuşturmanız dileğiyle tahliyemi talep ediyorum.”

Taş’ın ardından söz alan Bayram Kaya ise hakkındaki suçlamalara delil olmadığını söyleyerek tahliyesini istedi.

Tutuksuz yargılanan sanıklardan  Cihan Acar, askere gitmek istediğini söyleyerek hakkındaki adlî kontrol kararının kaldırılmasını isterken, Bünyamin Köseli ise hakkında Adana için verilen adlî kontrol kararının İstanbul’da uygulanmasını talep etti. Ardından mahkeme heyeti duruşmaya bir saat ara verdi. 

NE OLMUŞTU?

30 Ağustos’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında aralarında Murat Aksoy, Atilla Taş gibi isimlerin de olduğu gazeteci ve akademisyen olan 35 kişi hakkında gözaltı kararı vermiş, bu kişilerden 27’si tutuklanmıştı. Farklı zamanlarda tutuklanan gazeteci ve yazarlar 8 ay davanın başlamasını beklemişti.

31 Mart’ta  İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen “FETÖ medya yapılanması davasında” Atilla Taş ve Murat Aksoy’un da aralarında bulunduğu 21 kişi tahliye edilmiş, ancak duruşma savcısı 8’inin tahliyesine itiraz etmişti.

Savcının tahliye talebinde bulunduğu ve mahkemenin de tahliye ettiği aralarında Atilla Taş ve Murat Aksoy’un da bulunduğu 13 kişi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı aynı gün darbe soruşturması kapsamında gözaltı kararı vermiş, bu kişiler de cezaevinden çıkamadan gözaltına alınarak emniyet müdürlüğüne götürülmüştü. Burada sorgulanan gazeteciler  çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

21 kişi hakkında tahliye kararı veren 25. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı İbrahim Lorasdağı, hakimler Barış Cömert ve Necla Yeşilyurt Gülbiçim 3 Nisan 2017’de açığa alınmıştı.

Bu 13 kişi hakkında “darbe teşebbüsü” iddiasıyla ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame hazırlamış, iddianame mahkeme tarafından kabul edilmişti. 

18 Ağustos’ta görülen bir önceki duruşmada, tutuklu gazetecilerden, Cihan Acar ve Bünyamin Köseli tahliyesine karar vermiş, 10 gazetecinin ise tutukluluk hallerinin devamını hükmetmişti. Mahkeme ayrıca gazeteciler hakkındaki iki dosyanın birleştirilmesine karar vermişti.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: