Avrupa heyetinin Demirtaş’ı ziyareti yine engellendi: “izin verilinceye kadar gelmeye devam edeceğiz.”

Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi üyelerinin yanısıra akademisyenlerin de içinde  bulunduğu  bir heyet Edirne Cezaevi’nde yatmakta olan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı ziyaret etmek istedi. Heyetin ziyareti engellendi.

Ziyareti engellenen heyet, cezaevi önünde basın açıklaması yaptı.

AP milletvekili Julie Ward demokratik yöntemlerle seçilmiş bir kişinin demokratik haklarını kullanması gerektiğine vurgu yaptı.

Ward, daha önce de Demirtaş’ı ziyaretlerinin engellendiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Bu cezaevi kapısındaki ilk üst düzey delegasyon değiliz. Avrupa Sol Sosyalistleri Partisi (PES) üyeleri de kasım ayında Demirtaş’la görüşmek için izin istemişti. Her gelişimizde kapıların dışında tutuluyoruz ve bize izin verilene kadar, demokratik olarak seçilmiş parlamento üyesi arkadaşlarımızı, meslektaşlarımızı ziyaret etmemize izin verilinceye kadar gelmeye devam edeceğiz. Görmemizin yasaklandığını dünyaya söylemeye devam edeceğiz.”

AP milletvekili, Türkiye’deki koşullardan herkesin zarar gördüğünü belirterek,  ülkede ekonomi ve turizmin de kötüye gittiğini vurguladı. “Ekonomi de turizm de acı çekiyor. Ayrıca Türkiye’nin küresel ölçekli profili bundan zarar görüyor. Herkesin ekonomik refahı ve toplumsal katılım çok önemli, demokrasinin savunulması ve yüceltilmesi çok önemli. Tüm bunların karşısında terörizmin muhalefetin sesini bastırmak için kullanılmaması gerekir. Güçlü bir devletin sağlıklı bir muhalefeti yüceltmesi gerekir.”

Cambridge Üniversitesi Öğretim Üyesi Thomas Jeffrey Miley de barış sürecinin sonlanmasından bu yana hak ihlallerinin devam ettiğini ve referanduma gidilen süreçte daha da ağırlaştığını ve buna dair bir rapor hazırlayacaklarını belirtti. Miley, “Barış sürecinin yeniden başlaması acildir. Şiddetin durması çok acildir. Kürt özgürlük hareketi askeri olarak yenilgiye uğratılamaz, siyasi bir çözüm bulunması lazım” diye konuştu.

%d blogcu bunu beğendi: