Avustralyalı çizer Mark Knight’ın dünyaca ünlü tenisçi Serena Williams karikatürüne tepki

Avustralyalı çizer Mark Knight’ın dünyaca ünlü tenisçi Serena Williams karikatürüne tepki

Avustralyalı çizer Mark Knight’ın, dünyaca ünlü tenisçi Serena Williams’ın ABD Açık’taki saha hakemine verdiği tepkiyi resmettiği karikatüre tepki…

Avustralyalı karikatürist Mark Knight’ın, Dünyaca ünlü Amerikalı tenisçi Serena Williams‘ın ABD Açık Tenis Turnuvası finalindeki saha hakemine gösterdiği tepkiyi anlatan karikatürüne ırkçılık yaptığı gerekçesiyle tepki gösterildi.

Avustralya Yayın Kurumuna konuşan Knight, Herald Sun gazetesinde yayınlanan Williams karikatürünü savunarak söz konusu çizimlerin ırkçılık ve cinsiyet ayrımcılığı içerdiğine dair yapılan suçlamaları reddetti.

Williams ve Japon tenisçi Naomi Osaka arasında oynanan ABD Açık Tenis Turnuvası finalini televizyondan izlediğini belirten Knight, oyuncunun sadece “korttaki kötü davranışını” tasvir etmeyi amaçladığını ifade etti.

 

Karikatürde, dünya tek kadınlarda bir numaralı seri başı Williams, kırık tenis raketinin üzerinde ağlayarak zıplarken, bebek emziği de karede yer alıyor. Karikatürün arka planında ise hakemin sarı saçlı ve beyaz tenli çizilen Osaka’ya, “Kazanmasına izin verebilir misiniz?” dediği görülüyor.

Jim Crow ve Sambo benzetmesi

Knight’ın çizimini sosyal medya üzerinden eleştiren İngiliz yazar JK Rowling, karikatürü geçmişte Afro-Amerikanları hedef alan ırkçı karikatürlere benzetti.

Washington Post’ta yer alan bir makalede de karikatürde Williams’ın yüz hatlarının, 19. ve 20. yüzyılda siyahileri aşağılayan Jim Crow karakterindeki gibi insanlıktan uzak resmedildiği değerlendirmesi yer aldı.

Bir sosyal medya kullanıcısı ise Japon tenisçi Osaka’nın sarı saçlı ve beyaz bir kadın olarak çizilmesine dikkati çekti.

ABD’deki Siyahi Gazeteciler Ulusal Birliği de karikatürü eleştirerek “Birçok açıdan iğrenç” ifadelerini kullandı.

Birlikten yapılan açıklamada, “Her iki kadın (Osaka ve Williams) için yapılan çizim hem ırkçı hem de cinsiyet ayrımcılığını içeriyor ama Williams’ın tasviri gereksiz bir şekilde Sambo’ya benzetilmiş” ifadelerine yer verildi.

“Küçük Kara Sambo” isimli 1899’da yazılan çocuk kitabında, kırmızı kalın dudaklı olarak çizilen siyahi çocuk karakter Sambo, aşağılayıcı ve ırkçı tasvirlerde kullanılıyordu.

Karikatürün sosyal medya üzerinde yayılmasının ardından gelen tepkiler hakkında “dünya çıldırmış” yorumunu yapan Knight, “Bu karikatürler (Sambo ve Jim Crow) hakkında veya o dönemle ilgili hiçbir bilgiye sahip değilim.” ifadeleri ile kendini savundu.

Herald Sun gazetesinde uzun yıllardır karikatürleri yayımlanan Knight, geçen ay da Melbourne’de Afrika kökenli gençlerin karıştığı sokak kavgalarını, yüzü olmayan siyahi insan figürleriyle tasvir etmesi üzerine benzer eleştirilerin hedefi olmuştu.

© REUTERS / USA TODAY SPORTS

Ne olmuştu?

Teniste sezonun son grand slam turnuvası ABD Açık’ın tek kadınlar finalinde Naomi Osaka şampiyon oldu. Amerikalı Serena Williams’ın ikinci sette maçın sandalye hakemiyle girdiği tartışma müsabakaya damga vurdu.

New York’ta düzenlenen turnuvanın tek kadınlar finalinde, dünya klasmanında 20. sırada bulunan Japon Naomi Osaka, 17’nci sıradaki Amerikalı Serena Williams ile karşı karşıya geldi.

Toplam 1 saat 19 dakika süren maçta Williams’ı 6-2 ve 6-4’lük setlerle yenerek ABD Açık’ın şampiyonu olan Osaka, kariyerindeki ilk grand slam turnuvasını kazandı. 20 yaşındaki Osaka ayrıca tenis tarihinde bir grand slam turnuvası kazanan ilk Japon oyuncu olarak kayıtlara geçti.

Fransız antrenörü Patrick Mouratoglou’dan taktik aldığı iddiasıyla hakem Ramos’tan uyarı alan Williams’e, birkaç dakika sonra sayı kaybedince raketini yere vurduğu için ikinci kural ihlalinden dolayı 15 sayı ceza verildi.

Bunun ardından sandalye hakeminin bulunduğu bölüme yürüyen Williams, ilk kural ihlaliyle ilgili olarak, Ramos’a “Ben antrenörümden taktik almadım. Hayatımda hiç hile yapmadım. Bana bir özür borçlusun. Hile yaparak kazanacağıma, kaybetmeyi tercih ederim” diyerek itirazda bulundu.

Williams, daha sonra oyun arasında kenarda otururken Ramos’a “Bana özür borçlusun. Özür dilediğini söyle. Benden bir sayı çaldın. Bu yüzden hırsızsın da.” ifadelerini kullandı. Bunun üzerine Ramos, Williams’a üçüncü kural ihlalini verdi. Üçüncü kural ihlali “oyun cezasına” neden olduğu için ikinci sette durum Osaka’nın lehine 4-3’ten 5-3’e geldi.

Bunun ardından ABD Açık’ın iki yetkilisi sahaya girerek Williams ile konuştu. Williams ise yetkililerden birine “Bu adil değil.” dedi.

Antrenör Mouratoglou ise maçtan sonra yaptığı açıklamada, Williams’a taktik verdiğini doğrulayarak buna rağmen kariyerinde hiçbir zaman bu nedenle kural ihlali almadığını ve oyuncuların maçlar sırasında raketlerini yere vurmasının “doğal” ve “duygusal” bir durum olduğunu söyledi.

Tenis oyuncularının antrenörlerinden taktik almalarına grand slam turnuvalarında izin verilmiyor.

ABD Açık’ın tek kadınlar finalinde Williams’ın, antrenöründen taktik alma, hakeme sözlü sataşma ve raket kırma nedeniyle 17 bin dolar para ceza aldı.

T24-Sputnik

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: