Aydın Bilinci / Turabi SALTIK

Aydın Bilinci…

“Uzunca süredir aydınlar pek çok alanda tam bir toplumsal felç yaşıyor.”

Sanat, edebiyat alanında aydın ve sanatçılar, yazarlar bugün halklara karşı her zamankinden daha sorumludurlar. Ve hep ön açıcı olmak durumundadırlar. Düşünsel açıdan, bir kimlik, değer olarak aydınlar ve sanatçılar, edebiyatçılar, yazarlar halkla, onların sorunlarıyla barışık olmak durumundadırlar. Yeterli tarih bilinci ve bilgi birikimine sahip, bilmekten ve aydın olmaktan gelen donanımlarla, toplumun gerçeğine uygun ürünler ortaya sunabilmeli, bir felsefe bir dünya görüşü ve hayat tecrübesi ile tarihi, kültürü öğretebilecek, tartışabilecek kimlikler olmak durumundadırlar.

 

Onlar, hayatın her alanında halkın yanında, halka umut olmalı yol göstermelidirler. Kazandırılacak felsefe budur. Aksi birer ‘aydın’ olarak kalırlar. Halk ise onlara ‘aydın’ olarak değer verir.

 

Aydın ve sanatçılar, yüreklerindeki insan güzelliklerini ve sıcaklığı ortaya koymalı bilgi birikimleriyle uzağı görmelidirler. Yarına yönelik sorunlara çözüm üreten, geleceğin düşünü kuran, ütopyası derin ve donanımlı kimlikler, aydınlatıcı çalışmalar yapmalıdırlar.

 

Sanat-kültür, edebiyat alanında, tarihi özgürce öğrenmek-öğretmek, tartışmak toplumun gerçeğine uygun üretmek bir zorunluluktur.

 

Kanımca uzunca süredir aydınlar pek çok alanda tam bir toplumsal felç yaşıyor. Bilmekten gelen ve kendini sorumlu hisseden bir bakış dışında yaşıyor. Toplumsal kimliğe ve sorunlara karşı, bu durumdan kurtulmanın yolu “donanımlı bir bakış ve halkın rızasıyla bütünleşmiş tavır” olarak karşımıza çıkıyor.

 

Bilmek, öğrenmek her zaman ‘aklı’ üstün tuttu. Aydınlar süzülmüş tarih bilinciyle donanımlı, entelektüel birikimiyle geçmişi ve geleceği bilmeli; kültürel, politik, felsefi, ekonomik sorunlara çözüm üretebilmeli. Yarına hitap edebilmeli, demokratik siyasal mücadele kültürünü içselleştirmiş olmalı. Halkların ne istediğini, neleri gerçekleştirebileceğini görebilmeli…

Turabi SALTIK

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?