Aynı Gemideyiz! / Emre ÖZARSLAN

Aynı Gemideyiz!

Hitler ve Mussolini’nin görüşmesi bittikten bir saat sonra Mussolini, Hitler’e ne zaman isterlerse Treviso’ya dönebileceklerini iletti. Hitler’in uçağı saat 5’te kalktı. Pervanelerin gürültüsü arasında Mussolini Hitler’e bağırdı: “Führer, ortak bir amacımız var!” Daha sonra Hitler’in generali Keitel’e dönerek şöyle dedi: “Bize ihtiyacımız olan her şeyi gönderin, sonuçta aynı gemideyiz.”

Hitler & Mussolini, Gizli Görüşmeler – Santi Corvaja

 

Mussolini’nin görevini krala bırakması için yapılan faşistler toplantısı akşam üzeri beşten sabaha karşı ikiye kadar sürdü.  Gitmeye yanaşmayan Mussolini şunu söyledi: “Şu an İtalya’da en nefret edilen adamım, bu doğru, ama unutmayın bana karşı yapılacak herhangi bir hareket, antifaşistler tarafından bütün rejime karşı kullanılacaktır, sonuçta aynı gemideyiz.”

Yeryüzündeki Cennet – Joshua Muravchik

 

İttifak kurduğu ülkelerin başkanlarının gizlice İngiltere ve Amerika ile görüştüğünü öğrenen Hitler, Macar lideri Amiral Horthy’e şunu söyledi: “Aramızda her kim ki bu gemiden kurtulmaya çalışır, kendisini denizin dibinde bulur, çünkü hepimiz aynı gemideyiz.”

Hitler – Robin Cross

 

Siz beni ezin, sokak ortasında tekmeleyin, oyumu çalın, milletvekilimi tutuklayın, kitabımı toplayın, filmimi sansürleyin, madencimi öldürün, öğretmenimi hapsedin, hakkımı gasp edin, sesimi kısın, gazetecimi içeri alın, gazetemi kapatın, akademisyenimi  atın, internetimi yasaklayın, haklarımı törpüleyin, umudumu yok edin, geleceğimi mahvedin  ama yaptığınız bir hukuksuzluk, sizin gibi başka bir çetenin elinde şantaj malzemesine dönüşünce bana “bizi savun, aynı gemideyiz” deyin.

Öncelikle bazı gerçekler:  Ortada bir gemi filan yok. Ortada bir memleket var. Ve sizler bu memleket için birer kanser hücresisiniz.

Ülkeyi mahvettiniz. Devleti mahvettiniz. Eğitimi mahvettiniz. Orduyu mahvettiniz. Yargıyı mahvettiniz.  Geleceği mahvettiniz.

Bir değil on azılı düşmanın veremeyeceği zararı bu ülkeye siz verdiniz.

Gemi olsa çoktan batar giderdi. Memleket bir yere gitmiyor işte.

Bulunduğu yerde adaletsizlikten, rüşvetten, hamasetten, cehaletten çürüyüp duruyor.

Ben bu memleketin bir vatandaşı olarak bundan önceki hiçbir suçunuza ortak olmadım.

Bundan sonraki hiçbir suçunuza da ortak olmayacağım.

Şimdi gidin hangi şeyhin önünde el pençe divan durduysanız ondan destek isteyin.

 Şimdi gidin bu ülkeyi hangi cemaatin kucağına attıysanız ondan destek isteyin.

Şimdi gidin bu ülkenin topraklarını hangi Arap emirine peşkeş çektiyseniz ondan destek isteyin.

Bu ülke, başka bir ülkenin icazetiyle kurulmadığı gibi başka bir ülkenin yargısı ile de batmaz.

Ama içindeki kanser hücreleri nedeniyle çürüyerek yok olur.

Yani bu ülkenin yıllardır büyük bir tehlike altında olduğu doğru.

Ve o büyük tehlike sizsiniz…

 

Emre ÖZARSLAN

Huzursuz Beyin

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?