Badi Mecliste

TBMM Genel Kurulunda yapılacak olan ”partili cumhurbaşkanlığı”

foto: ayintarihi

TBMM Genel Kurulunda yapılacak olan ”partili cumhurbaşkanlığı” anayasa görüşmeleri öncesinde iktidar ve muhalefet partisi kulisleri oldukça hareketlendi. Kulislerden gelen haberlere göre AK Parti’nin oylamalarda milletvekillerini kontrol altında tutabilmek için askerde de uygulanan ve adına ‘badi’ denilen birbirine zimmetleme yönteminin  yapılacağı ileri sürüldü.
T24’den Hülya Karabağlı’nın edindiği kulis bilgilerine göre MHP’de eski Ülkü Ocakları Başkanı Atila Kaya’nın ret oyunu açıklaması ve  genel başkan yardımcılığından istifasının ardından parti içindeki Başkanlık karşıtlarının da ön plana çıktığı ifade ediliyor. Başkanlık karşıtlarının ret oyu vermesi durumunda sandalye sayısı 39 olan MHP’de 20 vekilin firesinden söz ediliyor.

AK Parti içinde ise  bölge milletvekilleri ile ‘ByLock’ kullandığı iddia edilen siyasilerin pakete oy vermeyeceği konusunda endişe yaşanıyor. Bu nedenle iktidar kulislerinde basına kapalı ikna turlarının yapıldığı söyleniyor. AK Parti yönetiminin böyle bir riski görmesi durumunda paketi geri çekebileceği de konuşuluyor.

%d blogcu bunu beğendi: