Son Dakika Haberler

‘Bağımsız mahkemenin’ ‘Demirtaş’ acelesi

‘Bağımsız mahkemenin’ ‘Demirtaş’ acelesi
Yorum Yap

‘Bağımsız mahkemenin’ ‘Demirtaş’ acelesi

HDP’nin tutuklu önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’in beş yıla kadar hapsi istendi.

Demirtaş ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreya Önder, çözüm sürecindeki konuşmaları nedeniyle ile birlikte yargılanıyor.

Dava, İstanbul 26’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Savcının mütalaasını açıklaması halinde bir sonraki duruşmada mahkemenin karar verebileceği belirtiliyor.

Parti yetkilileri Demirtaş’a ceza verilmesi durumunda da Demirtaş’ın 24 Haziran’daki cumhurbaşkanı seçiminde HDP’nin adayı olarak gösterileceğini söylemişti.

Mahkeme Demirtaş’ın avukatlarını salondan çıkardı
Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre duruşmaya katılmayı reddetmesiyle mahkeme heyeti, Demirtaş’ın başka mahkemedeki beyanını savunma olarak kabul ederek mütalaaya geçmek istedi. Demirtaş’ın avukatlarıysa bu duruma itiraz ederek mütalaaya geçilmemesi gerektiğini söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı avukatların salondan çıkartılması kararını verdi. Avukatlar, bu huzursuzluğa ortak olmayacağız diyerek salondan çıkmayı reddedince mahkeme heyeti salondan ayrıldı.

Avukatların duruşma salonunundan çıkmasıyla mahkeme heyeti salondaki yerini tekrar aldı. Avukatlar salon dışındayken mütalaasını açıklayan duruşma savcısı Demirtaş ve Önder’in ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla beşer yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyetinin tutumunu eleştiren Demirtaş’ın avukatlarından Cahit Kırkazak, şunları söyledi:

“Mahkeme bütün usül ve kuralları çiğneyerek alelacele karar vermek istiyor. Sayın Demirtaş’ın görevsiz mahkemede alınan beyanını dosya kapsamında esasa ilişkin beyan olarak kabul edip, savunma yapmaya hazır olmasına rağmen savunması alınmadan karar vermek istiyor. Mahkeme bütün beyanlarımızı ve tevzi-i tahkikat taleplerimizi hiçbir gerekçe göstermeden reddediyor. Dosyadaki bilirkişi raporları dahi tarafımıza tebliğ edilmemişken, Demirtaş’ın savunması alınmadan yangından mal kaçırır gibi karar verilmek isteniyor.”

Mahkeme heyeti duruşmayı 8 Haziran’a erteledi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)