Orman mı, para mı? Bakan Pakdemirli: THK’dan bu hizmeti almak zorunda değilim - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Orman mı, para mı? Bakan Pakdemirli: THK’dan bu hizmeti almak zorunda değilim

Orman mı, para mı? Bakan Pakdemirli: THK’dan bu hizmeti almak zorunda değilim
Okunma : 70 views Yorum Yap

Yangın söndürme uçağı tartışmasında Bekir Pakdemirli kendini böyle savundu: THK’dan bu hizmeti almak zorunda değilim

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, yangın söndürme uçaklarının orman yangınlarında kullanılmaması eleştirilerine karşı “Benim THK’ya bir kuruş borcum yok ayrıca bu hizmeti almak zorunda da değilim” diyerek kendini savundu.

Bekir Pakdemirli gündeme ilişkin soruları TRT Haber’de cevapladı. Yangın söndürme uçaklarının orman yangınlarında kullanılmadığı yönündeki eleştirileri cevaplayan Pakdemirli “uçakların saatlik maliyeti 71 bin lira iken helikopterlerin saatlik maliyeti 26 bin lira” dedi.

Uçakların kullanılmamasına ilişkin eleştirileri maliyet hesabıyla yanıtlayan Pakdemirli alevlere dökülen 1 ton suyun helikopter için bin 300 lira, uçak için 7 bin 944 lira olduğunu söyledi.

Pakdemirli “buna rağmen uçak filosu belli bir kalitede olsa “belki” kullanılabilir” ifadelerini kullandı “ama uçak helikoptere oranla 6 kat pahalı” vurgusu yaptı.

CHP’nin bu durumu kullandığını iddia eden Bakan Pakdemirli, Türk Hava Kurumu’nun da buna alet olduğunu ileri sürdü:

“Benim Türk Hava Kurumuna 1 lira borcum yok bakanlık olarak. Ben bu işleri ihaleyle yapıyorum. Türk Hava Kurumu’ndan bu hizmeti almak zorunda da değilim. Bir de şöyle bir şey var: bu uçaklar artık ömürlerini doldurmuş”

Pakdemirli’nin açıklamaları yine tepkiyle karşılandı.

Ne olmuştu?

Sözcü’den Emin Özgönül’ün haberine göre, üst düzey bir THK yetkilisi son dönemdeki tartışmalarla ilgili Orman bürokrasisinin Bakan’ı yanlış yönlendirdiğini ve yangına müdahale edebilecek uçaklara sahip olduğumuzu, uçaklarda ise Pakdemirli’nin iddia ettiğinin aksine herhangi bir sorun olmadığını söylemişti.

THK yetkilisinin iddiaları şöyle:

‘YANLIŞ YÖNLENDİRİLDİ’

“Orman bürokrasisi Sayın Bakanı yanlış yönlendiriyor. THK’daki uçaklardan 5’i faal, 4’ü Ankara’da, biri İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nda yangınlara müdahale edecek biçimde bekliyor. Ne yağ kaçırıyor, ne eski, ne de bozuk. Hepsinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden onaylı uçuşa elverişli olduğuna dair sertifikası var. Bakımları yeni yapıldı, belgeleri alındı. Gelin desinler, motor çalıştırır gideriz.

‘İÇİMİZ YANIYOR’

Karabağlar’daki yangın başladığında Adnan Menderes Havalimanı’nda bulunan uçağımızın park yerinden alevler gözüküyordu. Biz müdahale edemedik, içimiz yandı. Bu uçaklar bu milletin katkılarıyla, bağışladığı kurban derileriyle alındı. Yanan bizim ormanımız, uçaklar da bizim milli servetimiz.

‘PARA İSTEMİYORUZ’

Biz bugüne kadar kimseyle para muhabbeti yapmadık. Beş uçağımız hazır, ‘Gelin’ desinler hemen hareket edip müdahale edelim. İhaleyi, parayı düşünmüyoruz. Burası bir şirket değil. Biz siyasetin dışındayız. Uçaklardan 4’ü 1980 model, diğerleri 1970 model. Havacılıkta eski uçak yoktur bakımsız uçak vardır.

‘DÜNYA KULLANIYOR’

Bizim yangın söndürme uçaklarımız Kanada yapımı CL-215 modeli. Bütün dünya bu yangın söndürme uçaklarını kullanıyor. Tüm dünyada 124 adet var ve büyük bölümü de 1970-80’lerde üretilen ancak bakımları eksiksiz yapıldığı için faal olarak kullanılan uçaklar. Bir problemi olsa Sivil Havacılık onay vermez. Biz bu uçaklarımızı yakında Teknofest fuarlarına götüreceğiz. Bozuk olan uçakla festivale katılır mıyız?

‘YUNANİSTAN’A GİTTİK’

Biz geçen sene bu uçaklarla Yunanistan’daki yangına müdahale ettik ve o yangını bizim uçaklarımız söndürdü. Yangına müdahale eden kiralık helikopterlere bakın. Kazakistan’dan şuradan buradan toparlanmış, onaydan da geçmemiş.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: