Bakanlar Kurulunda yeni dönem: ‘Türkiye A.Ş.’

Bakanlar Kurulunda yeni dönem: ‘Türkiye A.Ş.’

Yeni dönemde ülke şirket gibi yönetilecek. İlk adım bu gece açıklanan yeni kabine ile atıldı: Turizm şirketi sahibi Turizm Bakanı, hastane zincirleri sahibi Sağlık Bakanı, özel okul sahibi ise Milli Eğitim Bakanı oldu.

Erdoğan, sistem değişikliği ihtiyacını 2015 yılında “Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa, Türkiye de öyle yönetilmelidir.” diyerek dile getirmişti; seçimlerden önce katıldığı canlı yayında ise “Benim lafım vardır ‘ülkeyi bir anonim şirket gibi yönetmek’, burası önemli. Aksi takdirde bürokratın, teknokratın eline, avucuna düşersen ülkeyi de doğru yönetemezsin” demişti. Bugün Erdoğan’ın açıkladığı kabine listesinde yer alan iş adamları, ‘şirket gibi yönetimin’ ilk adımı olarak dikkat çekti. Turizm şirketi sahibi Turizm Bakanı, hastane zincirleri sahibi Sağlık Bakanı, özel okul sahibi ise Milli Eğitim Bakanı oldu.

Erdoğan’ın açıkladığı kabine listesinde yer alan iş adamları, ‘şirket gibi yönetimin’ ilk adımı olarak değerlendirilebilecek nitelikte. Kabinede ETS Turizm’in sahibi Murat Ersoy Turzim bakanı, Medipol Üniversitesi’nin mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Başkanı Fahrettin Koca Sağlık Bakanı, Maya Okulları’nın sahibi Ziya Selçuk ise Milli Eğitim Bakanı oldu.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: