Bakırköy’de #Newroz coşkusu sürüyor

Bakırköy’de #Newroz coşkusu sürüyor

İstanbul’da Newroz kutlamasının düzenleneceği Bakırköy Pazar Meydanı’na gelişler erken saatlerde başladı. Rengarenk yöresel kıyafetleriyle alana akın eden yurttaşları görüntülemek isteyen gazeteciler, “sarı basın kartı” bahane edilerek polis tarafından engellenmeye çalışıldı. İki ayrı giriş noktasının bulunduğu etkinlik alanında halk, uzun süre arama noktalarında bekletildi.

Mezopotamya Ajansı’nından geçilen bilgiye göre polis, “Savaş değil barış istiyoruz”, “Zalim Dehaklar kaybedecek Devrimci Kawalar kazanacak” yazılı dövizlere el koydu.

Alanı dolduran halk, coşku, halaylar ve sloganlar eşliğinde kutlamalara devam ederken kürsüden Türkiye’nin dört bir yanındaki Newroz kutlamalarının yanı sıra Afrin Newroz’una da selam gönderildi. HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ve HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, Yeşiller Sol Parti Eş Sözcüsü Naci Sönmez, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Başkanı Ahmet Kaya, Devrimci Parti Genel Başkanı Musa Piroğlu, EMEP MYK üyesi Levent Tüzel alanda yerini aldı.

“An azadi an azadi” sloganı eşliğinde sahneye çıkan Ali Rıza Bilgili, Newroz Tertip Komitesi adına halkı selamladı. Bilgili, “Deniz Gezmiş, Mahir Çayan, İbrahim Kaypakkaya ve Mazlum Doğan’ın yoldaşları hoş geldiniz” dedi. 2630 yıl önce Dehaklara karşı verilen Demirci Kawa mücadelesinin günümüz Dehaklarına karşı sergilendiğini vurgulayan Bilgili, “Geleceğin yaşamını belirleyecek olan bir Newroz’dur. Bu Newroz halklarımızın faşizme karşı isyanıdır” diye konuştu. Bilgili’nin konuşması Erdoğan’ı protesto eden sloganlarla sık sık kesildi.

“Newroz bütün tiranlıkları sona erdirmek için verilen sözdür”

Çağrıcı kurumların ortak metninin Türkçe’si EMEP İstanbul İl Başkanı Sema Barbaros, tarafından okundu.

Barbaros “Baharın müjdeleyicisi halkların eşitlik şiarını bize yeniden yeniden hatırlatan Newroz kutlu olsun” diyerek başladığı açıklamada “Newroz Ortadoğu halklarının; ezilenlerin kanı, canı ve alın teriyle beslenen Dehak’lara dur dediği gündür. Demirci Kawa’nın örsüyle biçimlendirdiği tarih, burada hatırlamaktan mutluluk duyduğumuz bir efsaneden ibaret değildir. Newroz halkların kendi geleceklerini kendi elleriyle kurabileceklerine duydukları inancın ta kendisidir. Newroz bir başkaldırıdır, mücadeledir, bütün tiranlıkları sona erdirmek için kavilleşen insanlığın birbirine verdiği sözdür, dayanışmadır, yoldaşlıktır” dedi

“Newroz halkların eşitlik çağrısıdır, barıştır”

Bugün bu sözü tekrarlamak için alanda olduklarını belirten Barbaros, “Bu ülkede yaşayan bütün halklar, bütün ezilenler olarak bize acı, yoksulluk, eziyetten başka bir şey vaat etmeyen düzenden kurtulmak için, birbirimizin ellerini bırakmadan yürüyeceğimizi bir kez daha ilan etmek için toplandık. Bizi milliyetlerimize, inançlarımıza, mezheplerimize göre bin parçaya bölerek yönetenlerin; bizi birbirimize düşmanlaştırmak için her gün nefret aşılayanların; toplumun bir kesimini makbul, bir kesimini de ikinci sınıf ilan edenlerin şoven oyununu bozmak için bir araya geldik. Çünkü Newroz halkların eşitlik çağrısıdır” dedi.

Ortadoğu’da süren paylaşım savaşının bölge halklarına ölüm, sürgün ve daha bir çok ağır bedeller ödettiğini söyleyen Barbaros “Ağır silahlarıyla, topları tüfekleri ve paralı askerleriyle bölgede cirit atan emperyalistler ve paralı çeteleri; halklar kendi kaderlerini tayin edemesinler diye bölgeyi kan gölüne çevirdiler” dedi, halkların barış çağrısını bir kez daha tekrarladı.

Seçilmiş siyasetçilerin birer birer gözaltına alınmasına, gazetecilerin tutuklanmasına Barbaros, OHAL’e, KHK’lerle on binlerce kişinin işten atılmasına, doğanın talanına ve kentlerin peşkeş çekilmesine, kazanılmış hakların budanmasına, kölelik yasalarına ve hukuksuzluğa tepki gösteren Barbaros “Yoksulluk, işsizlik derinleşirken ve sömürü her gün biraz daha ağırlaşırken şükretmemizi isteyenlere, yerli milli kalkınma masallarıyla bizleri uyutanlara ‘buraya kadar’ demek için birlikteyiz” dedi.

“Taleplerimizi Newroz’dan 1 Mayıs’a hep birlikte taşıyacağız”

Tarih boyu bütün despotlar ve diktatörlerin geçici olduğunu belirten Barbaros, zulmü tek siyaset biçimi olarak benimseyenlerin, birlik olan halkların gücüne dayanamayıp yıkıldıklarını hatırlattı ve “Biz defalarca başardık, yine başaracağız” dedi.

Tek Adam yönetimine sığmayanların hayatlarından ve geleceğinden vazgeçmeyeceğini belirten Barbaros, “Demokrasi, eşitlik, özgürlük, barış, huzurlu bir iş ortamı ve yaşam için; haklarımız ve geleceğimiz için mücadele edeceğiz. Taleplerimizi Newroz’dan 1 Mayıs’a hep birlikte taşıyacağız. Pankartlarımızı Newroz alanlarından 1 Mayıs alanlarına dalgalandıracağız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Açıklamanın Kürtçe’sini Halkların Demokratik Partisi İstanbul İl Yönetiminden Mehmet Ali Soyal okudu.

Newroz kutlamalarına Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Halkların Demokratik Kongresi, Emek Partisi, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Yeşiller ve Sol GelecekPartisi,
Demokratik Bölgeler Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Devrimci Parti, Sosyalist Dayanışma Platformu, Alevi Bektaşi Federaxonuı Emekçi Hareket Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Halkevleri, Devrimci Hareket, Demokratik Çerkes Girişimi,
Başlangıç Kolektifi, Hubyar Sultan Vakfı, Kaldıraç Dergisi, Sosyalist Meclisler Federasyonu katılım gösterdi.

Newroz Kutlu Olsun – Newroz Pîroz Be!

Ardından HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik konuşma yapmak için sahneye çıktı. “Bijî berxwedana Botane” sloganları eşliğinde sahneye çıkan Birlik, Kürdistan kentlerinin selamını getirdiğini söyledi. Birlik, “Mehmet Tunç’un, Taybet Ana’nın, Cemile’nin selamlarını size getirdim” dedi. Hiç kimsenin halkın direnişi karşısında duramayacağını vurgulayan Birlik, “tarih tekerrür ediyor. ülkemiz üzerinde kara bulutlar dolaşıyor. Günümüz dehakları Efrin’de genç kadınlarımızın ve çocuklarımızın kanını akıtmaya çalışıyor. Gençlerimiz zeytin ağaçlarının dalları gibi direnişi yükseltiyor. Her bir gencimiz Demirci Kawa ve Mazlum Doğan ruhu ile mücadele ediyor. Newroz özgürlük umudunun adıdır. Bir kardeşlik, birliktelik dedikçe onlar “silahla, tank ve topla kentlerinizi yok edeceğiz” diyorlar. Onlar bilmiyor ki bizler Demirci Kawa’nın torunlarıyız. Kürt halkı ya özgür yaşam ya özgür yaşamı felsefe edindi. Efrin’in Mahabat’ın, Amed’in Newroz’u kutlu olsun. Özgür oluncaya kadar mücadelemizi büyütmeliyiz. Gün direnişi yükseltme günüdür” dedi.

Kaynaklar: Sezgin Kartal, MA

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?