Barış Atay ve Erkan Baş HDP’den ayrılıyor mu?

Barış Atay ve Erkan Baş HDP’den ayrılıyor mu?

Barış Atay ve Erkan Baş’ın danışmanları: Ayrılma haklarını saklı tutarak HDP’ye katıldılar.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Barış Atay ve Erkan Baş’ın HDP’den ayrılarak Türkiye İşçi Partisi’ne geçecekleri iddia edildi.

Milletvekillerinin danışmanları, BBC Türkçe’ye bir açıklama yaparak milletvekillerinin ayrılma haklarını saklı tutarak HDP’ye katıldıklarını, şu an için böyle bir kararları olmasa da önümüzdeki aylarda bunun gündeme gelebileceğini söylediler.

Hürriyet gazetesinden İsmail Saymaz, bir yazısında Barış Atay ve Erkan Baş’ın TBMM’nin açılmasından önce HDP’den ayrılıp Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) katılacaklarını, böylece TİP’in 47 yıl sonra ilk kez Meclis’te temsil edileceğini söylemişti.

Barış Atay’ın danışmanı Barış Kineşci BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Barış Atay, TİP’in kurucu üyesi. Seçimden önce bu konu HDP ile görüşüldü, ayrılma hakkını saklı tutarak HDP’ye katıldı. Ama şu an itibarıyla böyle bir gündemimiz yok. Bu bugün, yarın olacak bir şey değil” dedi.

Erkan Baş’ın ismini vermek istemeyen bir danışmanı da BBC Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Şu an gündemimizde öyle bir şey yok. HDP ile seçim ittifakı anlaşması ayrılma kararlarının saklı tutulması şeklindeydi. Belki 1-2 ay içinde olabilir. Ama şu aşmada öyle bir kararları yok. Bu kararı siyasi süreç belirler” dedi.

BBC

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: