Son Dakika Haberler

Barış Yarkadaş: “AKP paranoya yaşıyor. 15 Temmuz sonrası alınan hakimleri de KHK ile attılar”

Barış Yarkadaş: “AKP paranoya yaşıyor. 15 Temmuz sonrası alınan hakimleri de KHK ile attılar”
Yorum Yap

Barış Yarkadaş: “AKP paranoya yaşıyor. 15 Temmuz sonrası alınan hakimleri de KHK ile attılar”

Son KHK ile 200’e yakın stajyer hakimin ihraç edildiğini açıklayan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş “AKP paranoya yaşıyor. 15 Temmuz sonrası alınan hakimleri de KHK ile attılar” ifadesini kullandı.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş “AKP iktidarı, yargıyı çocuk oyuncağına çevirdi. Dün görevine son verdikleri stajyer hakimleri yedi ay önce bizzat kendileri işe başlatmıştı” dedi.

 

 

“Adına KHK denilen ‘KIYIM Hükmünde Kararnameler”

AKP’nin yargıda kadrolaşma tutkusunun tam bir rezalete dönüştüğünü belirten Yarkadaş şöyle konuştu:

“Adına KHK denilen ‘KIYIM Hükmünde Kararnameler’ ile insanların yaşamlarını yok ediyorlar. Barış İçin Edebiyatçılar’dan yazarlara, aydınlara ve akademisyenlere uzanan geniş bir yelpazede kıyımlar yaşanıyor. Düşman Hukuku anlayışı ile hazırlanan KHK’lar muhalifleri yok etmeye ayarlanmış kimyasal bir silaha benziyor. O silah vurduğu yerde hiçbir yaşam belirtisi bırakmıyor.”

 

“Amaç, AKP kadrolarına yer açmak”

Yarkadaş, KHK’ların bir amacının da “AKP kadrolarına yer açmak” olduğunu belirterek  şöyle devam etti:

“Ancak bunu da ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Yargıda kadrolaşabilmek için 15 Temmuz darbe girişimi sonrası 200’e yakın stajyer hakimi göreve başlattılar. Hakim adaylarını AKP’nin darbe girişimi sonrası yeniden oluşturduğu heyet seçti… Atanan hakim adayları güya güvenlik soruşturmasından da geçti. Dün gece ise neredeyse tamamını FETÖ’cü suçlamasıyla ihraç ettiler. Bizzat elleriyle aldıkları hakimlere bile güvenemeyecek bir hale gelmişler. Bu bir paranoya halidir ve bu ruh halinin ülkeyi yönetebilmesi mümkün değildir.”

 

 ŞÜPHE HAD SAFHADA

AKP’nin 24 Nisan’da 1341 hakimi daha göreve başlattığını bunların yüzde doksanını parti teşkilatlarından seçtiğini belirten Yarkadaş, “Üç ay sonra da onları atarlar. Hiç kimseye güvenemiyorlar. Çok korkuyorlar çünkü… Suçluların ruh haliyle yaşıyor ve her şeyden şüphe duyuyorlar” dedi.

 

 DEJENERE EDİLDİ

AKP’nin KHK’lar ile otoriter bir rejimi kalıcı hale getirmeyi ve TBMM’yi tasfiyeyi amaçladığını belirten Yarkadaş, “Bu anlayışın Türkiye’yi yönetemeyeceğini göreceğiz. Sistem dejenere oldu ve çürüdü. Çürüyenin yerine yenisini hep birlikte koyacağız” dedi.

 

 

Cumhuriyet

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)