“Bayram cemi” mi, Aleviler buna nasıl inanır? / Turabi SALTIK

“Bayram cemi” mi, Aleviler buna nasıl inanır?

Dün akşam telefonuma bir mesaj geldi. Mesajda yazılan aşağıdaki gibidir:
“1 EYLÜL CUMA SABAHI SAAT 06.30’DA CEMEVİMİZDE BAYRAM CEM İBADETİ VE SOHBETİ YAPILACAKTIR. BİLGİNİZE… GÜNGÖREN PİR SULTAN ABDAL CEMEVİ”

Şimdi soruyorum, bin yıldır Aleviler/Kızılbaşlar “Bayram Cemi” diye bir şey yaptı mı? “Bayram cemi” diye bir şey Alevilerde var mı? Üstelik bir de sabahın köründe… Alevilikte cemler leylidir. Yani Cemler gece yapılır. Böyle uyduruk bir cem Alevilerde yoktur.

Alevi cemleri, semahları beş türdür. Bu cemler şunlardır;

1-Görgü cemi
2-Birlik cemi
3-İkrar cemi
4-Bengi cemi
5-Kırklar cemi

Ayrıca her cemin ritmi, kareografisi, duruşu, beden dili ayrı ayrıdır. Cemler-semahlar Alevilerin inancı, yolu, erkanıdır. Onları kimse kafasına göre düzenleyemez. Cemler, ne mana ifade ediyor sırayla ve kısaca bakalım:

Görgü cemi: Adı üzerinde yola, erkana girenlere yol göstermekten gelir. ‘Öğretmek, göstermek’tir.

Birlik cemi: Alevi toplumsal erkanında yola girerken, birlik olması, bir olunması, birlikte yolda olunmasıdır. Yol ve erkanda lokma ve niyazın birlikte paylaşımı Hakk yolunda, didarında, katarında birlikte olmaktır kısacası.

İkrar cemi: Alevi canların ikrar verip yola girmesi Musahip olmasıdır. Musahiplik bağlamak, erkana girmektir. Canların aralarında ikrar verip Musahip olup yola girmesidir. Kısaca bu cem de böyledir.

Bengi cemi: Bengi kelime olarak gezegenlerin evrende birbirinin etrafinda dönmesidir. Döngüdür. O yüzden Aleviler semahlarını, cemlerini yürürken pervane olur, eller önce evrene, ışığa, güneşe, nura götürülür, ışık bedene, kalbe yüreğe el ile getirilir, sonra oradan gönüle, kalbe ve toprağa, dünyaya bırakılır, semah dönülür. Bengi olunur. Semah, zaten evren, gökyüzü, bengi demektir. Pervane olmaktır.

Kırklar cemi: Kırklar cemi ise ilki bildiğimiz Kırklar Meclisi’nde yapılandır. Kırklar Ceminin ikincisi yaklaşık 850 yıl önce yapıldı. Ülkemizde Aleviler, 850 yıldır bir daha Kırklar cemi bağlamadılar. Bunun koşulları yoktu. Yapılabilmesi için tüm Alevi / Kızılbaş Ocaklarının bir araya gelmesi, birlikte bu cemi bağlaması gerekir. Bunun için Aleviler, her cem bağladıklarında, cem bitiminde; Pir, Dede cemi mühürlerken son sözü: “Cemimiz Kırklar cemi ola, Kırklar cemine sayıla” der cemi mühürler.

Kısaca Alevilerde/Kızılbaşlarda cemler, semahlar böyledir. Şimdi yukarıdaki mesajı yollayan Cemevi yöneticilerimiz, “Bayram cemi” diye uyduruk, Alevilikte olmayan bir cem yaratmakla Alevileri asimile etmiyorlar mı?

Böyle şey Alevi erkanında, Alevi yolunda, Alevi tarihinde ne görülmüş ne de yapılmıştır. Yapmayın Aleviliğe ve Alevilere bu kötülüğü.

Hünkar Hace Bektaşi Veli mi, yoksa onun iz sürücüleri Alevi Ocakları mı yaptı böyle bir cemi? Alevilikte/Kızılbaşlıkta böyle bir cem yoktur. Olmayan, uyduruk bir “Bayram cemi” Aleviliğe terstir. Kabul edilemez, böyle şey olamaz.

Turabi SALTIK

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: