Bir yenilgi, nasıl bayrağımı çiğnemeden beyliğimi düşürüyor / Dilek FİDAN

Bir yenilgi, nasıl bayrağımı çiğnemeden beyliğimi düşürüyor

Az olan kıymetli oluyor her daim. Az gelen, az açılan. Katman katman ağırdan alan. Başlamamış bir aşk, ortalanmış bir aşktan daha diri tutuyor insanı.
Ölümü ehlileştirdim kafamda, matemi yonttum yerine koydum içimde de bu başlamamışlık nasıl saçmalatabiliyor. Kırana, dökene, istemeyerek incitene sert çıkabilirken, dünyayı kurtarırken özsaygımla, öte yandaki sarsaklık nasıl yapay çöller iteleyebiliyor bana.
Bir yenilgi, nasıl bayrağımı çiğnemeden beyliğimi düşürüyor. Yüzdeki, sesteki, sözdeki her ayrıntıyı evlat şefkatinde hafızada tutmaya çabalarken ne bu hiç hak etmeyene alaycı özen.
Başlamasın bu hiç. “E senin nasıl gidiyor“a indirgenmesin. Sokak lambası altında, yağmurda, alt yapısı bozuk caddelerde şiiri tavan yapsın bu beklentinin. Acıya da varız arabesk dinlemedikçe. Aynada bir kıyafetimizin üzerime oturduğunu görmek bile o aşka yerleşememenin sorgusuna neden olur ya; işte her denklem yere serer denksizliğimi. Başlayamaz. Başlamak bitirmenin yarısıdır zira. Az daha gelse büyüsü mü kaçacak; “yalnız”ı yanlış yazsa nolur, ne çıkar müzikte zevksiz, şarapta hissiz olsa. Ama öbür türlüsüne talibim.
Sokakta yürürken ışığı yanan pencerelere bakarım. Bitmiş ne çok başlangıç vardır içlerinde.
Heyhat! Okumanın faydalarını bas bas bağırırken fazla okumak yapmıyor mu bizi böyle. Oysa o saman sayfaların konforunda değil benimki. “Ne demiş üstad” demekle olmuyor, kanlı canlı yaralıyor.
Başlangıçtan tenselliğe kaç fersah varsa işte o yol benim harcım değil; Aşk dediğime aşk dedirtmedikçe.

 

Dilek FİDAN


Dilek FİDAN Kimdir?

1892 Kırşehir doğumlu. Üniversiteye kadar ailesiyle birlikte Manisa- Soma’da yaşayan Dilek FİDAN, üniversiteyi kazanarak Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğini bitirdi.

Evli ve bir erkek çocuk sahibi olan Dilek’in ilk görev yeri Tunceli’dir. Dilek halen Kocaeli’de bir lisede öğretmenlik mesleğini sürdürmektedir.

Yazmayı çok seven Dilek, “Türkülere tutkum toprak kökenli belki.” diyor.

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: