Boğazı kesilerek öldürülen trans kadın Esra Ateş, evinin önünde anıldı

Boğazı kesilerek öldürülen trans kadın Esra Ateş, evinin önünde anıldı

İstanbul Beyoğlu’ndaki Sadri Alışık Sokak’ta yaşadığı evin önünde boğazı kesilerek öldürülen trans kadın Esra Ateş; öldürüldüğü yerde LGBTİ+ dernekleri ve trans kadınlar tarafından anıldı. Beyoğlu’nda yaşayan ve seks işçiliği yapan Esra Ateş isimli trans kadın; yaşadığı evin önünde müşterisi ile tartışmaya başlamış; tartışmanın büyümesinin ardından Ateş, üç yerinden bıçaklanacak ve boğazı kesilerek öldürülmüştü.

Esra Ateş’in öldürülmesinin ardından Nakka LGBTİ+ bir açıklama yayımlayarak bu akşam saat 20.00’de Ateş’in Sadri Alışık Sokak’taki evinin önüne eylem çağrısında bulundu. Eyleme çok sayıda trans kadın, LGBTİ+ ve hak savunucusu katıldı.

‘Esra’nın katili, Hande Kader’i yakarak katledenlerle; Eylül Cansın’ı intihara sürükleyenlerle aynı’

Ateş’i anmak için yapılan protestoda okunan basın açıklamasında; önceki trans cinayetlerine vurgu yapılarak “Esra’nın katilini tanıyoruz! Esra’nın katilinin daha birkaç gün önce Bursa’da işkence edilerek öldürülen Begüm’ün katiliyle; Hande Kader’i yakarak katledenlerle; Eylül Cansın’ı intihara sürükleyenlerle; Muhammed Wisam Sankari’yi kafasını keserek öldürenlerle aynı olduğunu biliyoruz!” ifadeleri kullanıldı.

‘Trans kadınların cinsiyet kimlikleri iyi hal indirimi olarak kullanılıyor’

“Alışın, buradayız, gitmiyoruz” sloganlarının sık sık atıldığı eylemde Esra Ateş’in ölümüne ilişkin “Trans kadınlar kadındır! Öldürülen kadın Esra Ateş’in faili, Esra’nın trans kimliğini gerekçe göstererek onu öldürdüğünü ‘Kadın sandım, erkek çıktı; öldürdüm’ gibi nefret dolu bir cümleyle itiraf etmiştir. Bu itiraf gösteriyor ki failler, trans kadınlar sadece varoluşlarıyla nefretin, şiddetin ve cinayetin öznesi haline getiriliyor. Bu itiraf gösteriyor ki failler, trans kadınların cinsiyet kimliklerini, öldürmek ve şiddet uygulamak için gerekçe gösteriyor; cinsiyet kimliklerimizi iyi hal indirimi için kullanıyor. Bizler bir kez daha diyoruz: Trans kadınlar kadındır!” değerlendirmesinde bulunuldu.

Eylem, “Trans kadınlar vardır, alışın, buradayız” sloganlarıyla son buldu.

Buse Söğütlü

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: