Boğaziçi Üniversitesi’den polis saldırısına tepki: “Hakikat ihraç edilemez”

Akademisyenlere yapılan polis müdahalesine karşı Boğaziçi Üniversitesi’nden tepki geldi: “Hakikat ihraç edilemez”

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrenciler Ankara Üniversitesi’ndeki polis müdahalesi sebebiyle  bir araya gelerek hem polisin müdahalesini  hem de ihraçları protesto etti. Üniversiteye ‘Hakikat ihraç edilemez’ yazılı bir pankart da asıldı.

 

KHK’ler ile akademisyenlerin ihraç edilmesine Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve hocaları da sessiz kalmadı. Ankara Üniversitesi’ndeki saldırılara karşı, “Hakikat ihraç edilemez” diyerek yürüyüş yaptı. Boğaziçi Üniversitesinden ihraç edilen Dr. Murat Sevinç Skype ile okula bağlanarak açık ders yaptı.

 

Ders saatinde sınıfta toplanan öğrenciler, mezunlar ve akademisyenlere seslenen Murat Sevinç, “Mutlaka geri döneceğiz” dedi.
Sınıfa sığmayan öğrencilerin ve akademisyenlerin bir kısmı dersi sınıfın dışından takip etti. Murat Sevinç ayrıca “Benim hocalarım da 7 Şubat’ta atılmıştı, bu bizim kürsünün geleneği” dedi.

 

Sevinç ayrıca “Akademi ve bilim muhalif olmak zorundadır. Ancak bütün iktidar odaklarıyla mesafeli olursanız bilim yapabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

%d blogcu bunu beğendi: