Çabayla elde edilmiş bir mutluluk değil bu! / Dilek FİDAN

Çabayla elde edilmiş bir mutluluk değil bu!

İnsan oğlu kuş misali; oysa kanatlar, çatı katına atılmış, itilmiş uzuvları ruhumuzun. “Hadi gidelim ruhum” dedim ve kaçtım. Hiçbir kapıyı, hak etsin etmesin, hiçbir yüze çarpmadan, öyle hummalıca bavul hazırlamadan kaçtım geldim.

Kaçmak lazım arada bir. Yalnızlıktan değil, yalnızlığa kaçmak.

Yığılmış ağlarla dolu sahilde, sokak köpeklerinin arasından geçe geçe denizi içime çektim bugün. Kaçtım. Başka bir şehre.

Dağlar değil de ruhum denize paralel uzanıyormuş meğer.

Nicedir bastığım şey toprak değilmiş, yağmurun indiği sonsuz uzam gökyüzü değilmiş gibi geliyordu bana. Orada insan yüzleri biriktirip onları dostluk için ayrıştırmakla didinirken, burada kendimi ahbap edindim kendime.

Deniz kabuklarından yapma rüzgar güllerinin, dalgaların gürültüsü vardı sadece.

Portakalların turuncunlaşma sesini duydum. Duyma eşiğim evreni aştı; yaşlılığımı duydum, söyleyemeyenlerin beni özlediğini duydum.

İnsan oğlu kuş misali; oysa kanatlar, çatı katına atılmış, itilmiş uzuvları ruhumuzun. “Hadi gidelim ruhum” dedim ve kaçtım. Hiçbir kapıyı, hak etsin etmesin, hiçbir yüze çarpmadan, öyle hummalıca bavul hazırlamadan kaçtım geldim.

İlk defa bir şehri insanlaştırdım. Ten kokusunu aldım, sohbetini dinledim. Bakışları beni seyrediyordu sanki sahilinde gezerken. Yarınsız bir mutluluktaydım, yarına da artar mı diye sormadan.

Ölümü dedim; insanoğlu oğlu icat etmiş olmalı, insan mutlu anları üst üste koyabilse sonsuzluk gelebilir yeryüzüne. Mutluyum. Öyle masaya şaraplar koyarak, şarkılar seçerek, kitapçılar gezerek, eşi dostu anarak çabayla elde edilmiş bir mutluluk da değil. Mutluyum işte. Doğaçlama gülüyorum. Sırtımda yük gibi gördüğüm sevdam, burada mahcup bir karanfil gibi avuçlarıma düştü.

Kadrajı burada netleştirdim.

Burada sevdim.

Burada affettim.

Burada haritasız, pusulasız bir seyyahım.

Burayı çok sevdim…

Dilek FİDAN


Dilek FİDAN Kimdir?

1892 Kırşehir doğumlu. Üniversiteye kadar ailesiyle birlikte Manisa- Soma’da yaşayan Dilek FİDAN, üniversiteyi kazanarak Uludağ Üniversitesi İngilizce Öğretmenliğini bitirdi.

Evli ve bir erkek çocuk sahibi olan Dilek’in ilk görev yeri Tunceli’dir. Dilek halen Kocaeli’de bir lisede öğretmenlik mesleğini sürdürmektedir.

Yazmayı çok seven Dilek, “Türkülere tutkum toprak kökenli belki.” diyor.

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?