Cağaloğlu Anadolu Lisesi idaresinden öğrencilere WhatsApp ile ”Kur’an okuyacağız” mesajı 

Cağaloğlu Anadolu Lisesi idaresinden öğrencilere WhatsApp ile ”Kur’an okuyacağız” mesajı 

Cağaloğlu Anadolu Lisesi Kız Öğrenci Pansiyonu’nun müdür yardımcısı olan Selma Bazna, geçen haftalarda öğrencilerin bulunduğu WhatsApp grubuna mesaj atarak öğrencileri dini sohbete çağırdı. Mesajda, “Gençler Mevlid Kandili dolayısıyla Hz. Muhammed peygamberimizi anmak üzere pansiyon mescidinde Kur’an okuyacağız. Biraz sohbet edeceğiz. Odalarınıza duyurun lütfen. Müsait olanları bekleriz” ifadeleri yer aldı. Sohbet çağrısına tepki gösteren öğrenci velisi H.O., “Bu sohbetlerin ne demek olduğunu biz FETÖ yurtlarından öğrendik. Bu sohbetlerde yaşananları iktidar da eleştiriyordu. Hani sohbetler tehlikeliydi. Ama dur durak bilmiyorlar” dedi. Geçen haftalarda ise lisenin bahçesinde Anadolu Gençlik Dernekleri’nin standının açıldığı ortaya çıktı.

Cağaloğlu Anadolu Lisesi’nde uzun zamandır bu tarz problemlerin yaşandığına dikkat çeken H.O., “Ama bu kadar gün yüzüne çıkmamıştı. Okullarda zorunlu din dersi zaten var. Bir de sohbete çağırıyorlar. Çocuklar için endişe duyuyoruz” diye konuştu. Bu sohbetleri FETÖ yurtlarından çok iyi bildiklerini vurgulayan H.O., “Çocuklara bu tarz mesajlar gidiyor. Benim çocuğum bilinçli gitmez. Ama bugün üç çocuk gider, yarın beş çocuk gider. Sohbete katılmayan öğrenciler ne olacak? Bu sohbetlere, katılan ve katılmayan çocuklar arasında da ayrışmalar yaşanır. Sohbete katılmayan öğrenciler sohbeti düzenleyen öğretmenler tarafından da dışlanabilir. Bu lisede okuyan çocuklar algıları açık, bilinçli çocuklar. Çok yüksek puanlarla bu liseye yerleştiler. Bizler dini sohbetlere katılsınlar diye çocuklarımıza emek vermiyoruz. Kandil bahane edilerek, sohbet düzenlemek olacak iş değil. Tüm kurumlara başvuru yapıyoruz. Sonuç alamıyoruz. Dosyalar kapatılıyor. Çocuklarımıza neler yapılıyor bilinsin.”

Öğrencileri sohbete çağıran mesajdan haberi olmadığını söyleyen okul müdürü Necati Yener, Anadolu Gençlik Dernekleri standı ile ilgili olarak ise, “Milli Eğitim İl Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde açılan stantlar” dedi. (Cumhuriyet)

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?