Can, Er ya da Geç Kuzeyini Bulur Pusulasının / Dilek FİDAN - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Can, Er ya da Geç Kuzeyini Bulur Pusulasının / Dilek FİDAN

Can, Er ya da Geç Kuzeyini Bulur Pusulasının / Dilek FİDAN
Yorum Yap

Can, Er ya da Geç Kuzeyini Bulur Pusulasının

Bir vapuru kaçırmak, bir kahveyi soğuk içmek zorunda kalmak, bir filme yetişememek gibi değildir birine geç kalmak. Size ihanet etmiş zamansızlığa kahretmektir. Geri kalan zamanı çarçur etmektir.

 

Hayat mutludan mutsuza sahneler geçişi. Bu geçişlerde zar zor yakaladığın mutlu anlarda seçimler yaparsın. Bir meslek, bir hobi, bir şehir, bir renk, eş dost, arkadaş seçersin. Bir zaman sonra kendi yörüngenden çıkarsın. Hayallerinin ekseninden kayarsın. Bir şarkıya ağlamak mutlak bir açıklama gerektirir başkalarına. Yakana çiçek takarken utanır, bir mevsimi birine benzetmeye çekinirsin. Kalabalığa karışıp aynı şeylere gülerken, aynı kaygıları güderken yakalarsın kendini. Ardına baksan talan, önüne baksan muamma bir ruh halinde savrulur durursun. Etrafında dolanan bir nefes, bir rüzgâr sezersin de akşam olunca yine kökleşmiş hayatın uğruna harcarsın onu. Yine sabah olur, yine plastik “günaydın”lar, günü yaralı bir sürüngen gibi akşama vardırmalar. O rüzgar, onun rüzgarına inatla yelken olmamalar.

 

Gecikmiş bir hoş geldinle başını öne eğerek selam mı vermeli, yoksa geciktiği halde geldiği için önünde mi eğilmeli! Yok evine git sen. Yerleşik konforuna git. Bırakmayacak ama o bulut seni. En insanî duyguları insanlar uğruna terk mi edeceksin? Ah o ses; Davet desem davet değil. Can er geç kuzeyini bulur pusulasının. Kuzeyini arayan kim şu kargaşada. Biz yazılanı yaşamalıyız. Görüyorum seni merak etme. Algılarım sana rezerve bu aralar. Epeyce gelmişim de gelmezden geliyorum. Geç kalmışız. Biletleri yakmış mıyız yani? Yo hiç bilet almamışız ki; burnumuz düşse eğilip yerden almayız. Öyle de yüce bir kibrimiz vardır. Gurur yapacak zaman mı? Giden gitmiş. Bir şey unutmuş ki geri dönmüş. Hatırlatmaya yüreğin var mı? Birine geç kalmak ağır bir şey; ağır bir küfürden daha ağır. Vakit varsa halâ kurtarın. Yoksa; cennetten gün çalın.

 

Dilek FİDAN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: