Cerattepe’de ‘maden’ için ‘Ali Cengiz’ oyunları kurgulanıyor

Cerattepe’de ‘maden’ için ‘Ali Cengiz’ oyunları kurgulanıyor

Artvin Cerattepe’de sermayeden çıkar kapma peşinde olan bazı unsurların dernek kurarak maden şirketinden ödenek aldığı belgelendi. Dernek aracılığıyla Artvinlileri maden için ikna etmeye uğraşan 14 dernek yetkilisine her ay toplam 70 bin ödendiği ortaya çıktı.

Hükümetin kollayarak büyüttüğü yandaş şirket Cengiz Holding’in maden sahası olarak gösterilen Cerattepe ve Genya Dağı’nı yok ederek büyük bir ekolojik yıkıma neden olacak olan maden sürecinde, sermaye çıkarı peşinde olan bazı unsurların dernek kurarak maden şirketinden ödenek aldığı ve Artvinlileri maden için iknaya çalıştığı açığa çıktı. Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Maden İşletmeleri Koordinatörü Ünsal Arkadaş ile Cengiz Holding’in Artvin’de madencilik faaliyetleri yapmasını kolaylaştırmak amacıyla kurdurduğu ‘Bizim Artvin Platformu Derneği’ Başkanı Mehmet Ali Ergül arasında skandal bir sözleşmenin imzalandığı öğrenildi. Sözleşmeye göre, Cerattepe projesine yönelik büyük bir direniş ortaya koyan Artvin halkını ikna etmesi için Eti Bakır A.Ş, Mehmet Ali Ergül Başkanlığı’nda oluşturulan komitedeki 14 isme, her ay toplam 70 Bin TL ödeme yapma taahhüt etti.

Şirket-dernek sözleşmesi!

BirGün’den Burcu Cansu’nun haberinde, 10 Mart 2016 tarihinde Etibakır A.Ş ve Bizim Artvin Platformu Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül ile imzalanan sözleşmede, komiteden verilen görevleri eksiksiz yerine getirmeleri isteniyor. Sözleşmede yer alan bazı vurgular şöyle: Artvin’de faaliyet gösteren derneklerin, sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, resmi kurum ve kuruluşların gezilmesi ve bu projenin etkisinin artırılması yönünde görüş alışverişinde bulunulması. Ayrıca Mehmet Ali Ergül başkanlığında oluşturulan komite çalışmaları firmanın madencilik faaliyeti kapsamında yapacağı tüm çalışmaları Eti Bakır görevlilerine yardımcı olması.

70 bin TL ödenecek

Komiteye bu hizmetleri karşılığında Eti Bakır tarafından, 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren aylık 70 bin TL ödeneceği taahhütünde bulunuldu. Bu paranın 14 komite üyesi adına komite başkanı Mehmet Ali Ergül’ün hesabına her ayın 10-15’i arasında yatırılacağı sözleşmede yer aldı. Sözleşmeye, “Bunun dışından firmadan herhangi bir ödeme ve artırım talebi olmayacak ve tüm masraflar bu ödenek bünyesinden karşılanacaktır” ibaresi de eklendi. 5 yıllık imzalanan sözleşmede, Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin mahkeme kararıyla kesin bir şekilde iptal edilmesi durumunda bu sözleşmenin kendiliğinden feshedileceği belirtildi. Ayrıca, “Sözleşmenin amaçlarına ulaşamadığı ve yahut tarafların sözleşme şartlarına uymadığı durumlarda yazılı uyarı ile sözleşmenin sona ermesi mümkün olacaktır. Gönüllülük esasına dayalı bu anlaşmanın feshi durumunda konu taraflarca yargıya götürülecektir” denildi. (demokrasi43)

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: