CHP 81 ilde meydanlarda: Postallı darbelerle mücadele vaadiyle gelenler, takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

CHP 81 ilde meydanlarda: Postallı darbelerle mücadele vaadiyle gelenler, takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir

CHP 81 ilde meydanlarda: Postallı darbelerle mücadele vaadiyle gelenler, takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir
Yorum Yap

CHP 81 ilde meydanlarda: Postallı darbelerle mücadele vaadiyle gelenler, takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir.

CHP, “OHAL değil demokrasi istiyoruz” şiarıyla 81 ilde eş zamanlı oturma eylemi başlattı.

Sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar ellerinde Türkiye bayraklarıyla meydanlarda toplanmaya başladı.

Taksim’de toplanan CHP’liler “Ohal değil demokrasi istiyoruz” diyerek Fransız Kültür Merkezi önünde oturma eylemine başladı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu mitinginde Fransız Kültür Merkezi önünde bir açıklama yaptı. Kaftancıoğlu, “Referandum meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. OHAL rejimi insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılama aracı olmuştur” dedi.

CHP’nin 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlediği eylemde ortak basın açıklaması okundu. Basın açıklamasında şunlar ifade edildi:

“Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden tam 1 yıl geçti. 15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz’da ilan edilen OHAL altında gidilen referandum, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır.

Sivil darbe ortamında, “Evet” demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, “Hayır” demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır.

Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur.

KHK’lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye’yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir.

AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile
ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır.

OHAL nedir?
OHAL, 10 Ekim’de katledilen çocuklarını anmak isteyen anne ve babalara sıkılan biber gazıdır.

OHAL, ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur.

OHAL, Ahmet Şık başta olmak üzere hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış gazetecileri zindanlara atmaktır.

OHAL, işçi grevlerini ertelemek, grev çadırlarına müdahale etmektir.

OHAL, işlerini geri almak için ölümü göze alarak bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın ölüm tehlikesini görmeyen hükümet inadıdır.

OHAL, dünyaca ünlü kimi bilim insanlarını FETÖ yalanıyla üniversitelerden atmaktır.

OHAL, tiyatro oyunlarını yasaklamaktır.

OHAL, muhaliflerini “terörist” olarak tanımlayabilme cüretidir.

OHAL, Ankara Kızılay’da İnsan Hakları Anıtı’nı gözaltına almaktır.

OHAL, madende oğlu dört yıldır yatan anaya; artık yürüyemezsin, yasak artık demektir.

OHAL, on binlerce taşeron işçiyi haksız bir şekilde kadro dışı bırakmaktır.

OHAL, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki öğrencilerin “okuma hakkı”nı elinden alabileceğini söylemek ve öğrencileri
tutuklatmaktır.

OHAL, milli iradeyi yok sayarak, belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak, belediyelere kayyım atamaktır.

OHAL, laik eğitim bildirisi dağıtmak isteyen öğrencinin gözaltına alınması, 16 Nisan referandumunda “hayır” propagandası yapan vatandaşın kolunun kırılmasıdır.

OHAL, seçilmiş milletvekillerini hukuksuz bir şekilde tutuklatmak ve yargılatmaktır.

OHAL, hakimlerin, savcıların bir parti genel başkanı önünde iliklediği cübbelerdir.

OHAL, yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı tek adamın iki dudağının arasına hapsetmektir.

OHAL, doların 4 TL’yi, avronun 5 TL’yi aşmasıdır, Türk Lirası’nın kaybettiği değerdir.

OHAL, satılan şeker fabrikası, açlık sınırı altındaki asgari ücret, artan enflasyondur.

OHAL, Twitter’daki 280 karakterden, Facebook’taki “beğen” butonundan korkmaktır.

OHAL, 12 Eylül cuntasına özenenlerin, askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu bir düzenin adıd

İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır
testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır.

Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye’yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL’i bir kez daha uzatmanın peşindedir.

Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir.

Bizim talebimiz kesindir;
Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine DERHAL son verilmelidir.

Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır.
Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü ile uygulanan sindirme politikaları son
bulmalıdır.

Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi
koltuklarına geçmelidir.
Sadece bu meydandan değil, Türkiye’nin 81 ilindeki meydanlardan Ankara’daki Saraylıları uyarıyoruz.
Bizler OHAL DEĞİL DEMOKRASİ İSTİYORUZ!”

CHP tüm örgütleriyle meydanlardaydı

Ankara’daki OHAL değil Demokrasi İstiyoruz mitinginde Gençlik Kolları Ankara İl Başkanı Deniz Bozkurt ve Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, Haydar Koçak‘a yaptıkları açıklamada ‘OHAL’ ortamıyla ilgili eleştirilerini dile getirdiler.

Gençlik Kolları Genel Başkanı Emre Yılmaz, “Dün Arena’dan büyük bir ses geldi. Erdoğan, Başakşehir tribünlerini AK gençlik doldursun dedi. Ama Mourinho’nun sol ayağı staddan güzel bir sesi Sayın Cumhurbaşkanımıza gönderdi. Bizler de bugün Güvenpark’ta aynı güçlü sesi yollamak için burdayız.” dedi.

“OHAL değil demokrasi istiyoruz” diyen şehirlerden bazılarına ait görüntüler şöyle:

Ankara:

Diyarbakır: Diyarbakır Dağkapı meydanındaki oturma eylemine İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ankara Milletvekili Necati Yılmaz, CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın ve çok sayıda CHP’li katıldı. Oturma eylemine HDP Diyarbakır İl Başkanı M. Şerif Camcı, EMEP, DİSK ve Sur Platformu yöneticileri de katılarak destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Sayın, oturma eyleminin amacını anlattı. AKP iktidarının OHAL’i bir yönetme yöntemi olarak kullandığını belirten Sayın, “OHAL değil, demokrasi istiyoruz” dedi.

Sayın’ın ardından söz alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, iktidarın “OHAL’i biz kaldırdık” söyleminin doğru olmadığını söyledi. AKP’nin OHAL’siz bir ortamda iktidara geldiğini anlatan Tanrıkulu, AKP 21 aydir ülkeyi OHAL ile yönettiğini söyleyerek, bu antidemokratik ortamın bir an önce son bulmasını istedi

İzmir: CHP’nin 16 Nisan referandumunun yıl dönümünde ‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ sloganıyla 81 ilde düzenlenen oturma eylemi İzmir’de Konak Meydanı’nda gerçekleşti.

Eyleme CHP Genel Başkan Yardımcıları  Seyit Torun, Lale Karabıyık, Tuncay Özkan , Genel Sekreter Akif Hamzaçebi, Milletvekilleri Zeynep Altıok, Ali Yiğit, Mustafa Balbay, Atila Sertel ile CHP İl yönetimi, Belediye Başkanları, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, EMEK Partisi İl Yönetimi ile siyasi parti ve sendikalar da katıldı.

‘Ne darbe ne OHAL demokrasi derhal, faşizme karşı omuz omuza, iş, ekmek özgürlük, hak hukuk adalet’ sloganlarının atıldığı eylemde basın açıklamasını CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel okudu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: